SORU CEVAPLARLA BURUN ESTETİĞİ SONRASI İYİLEŞME DÖNEMİ

Burun estetiği sonrası iyileşme dönemi, arzu edilen burun formunun ortaya çıkması, hastanın memnuniyeti açısından çok önemli bir zaman dilimidir. İyileşmenin evreleri ve hastanın dikkat etmesi gereken kurallar söz konusudur. Doktor tavsiyelerine harfiyen uyulması, başarılı sonucu etkileyen faktörlerdendir. İyileşme dönemiyle ilgili merak edilen bilgileri soru cevaplar şeklinde sizler için hazırladık.

Soru: Burun estetiğinde verilen anestezinin etkisi hemen geçiyor mu?

Yanıt: Ameliyatta acı, ağrı hissetmemeniz için verilen uyuşturucu ilaçlar, vücutta bir miktar halsizliğe neden olabilmektedir. Bunun etkisini birkaç gün hissedersiniz. Uykusuzluk problemi oluşursa, doktorunuz tarafından ilk hafta uyku ilacı kullanmanız tavsiye edilebilir.

Soru: Burnun ameliyat sonrası görüntüsü hastada endişeye yol açar mı?

Yanıt: Burnunuzun ameliyat sonrası görüntüsüne aldanmayın. Biraz sabretmeniz gerekir. Şişlik ve hafif morluklar çoğunlukla hastayı korkutabiliyor. İlk birkaç gün hastada strese yol açabiliyor. Ama birkaç gün içinde bu morlukların zamanla azaldığını hasta gördüğünde endişeleri de ortadan kalkıyor. Tam iyileşmenin 6 ay ile 1 yıl arasında gerçekleştiği unutulmamalıdır.

Soru: Akıntı var, burnun silinmesi gerekiyor. Burnu silmemiz zararlı mı?

Yanıt: Ameliyat bölgesinin, dokuların iyileşmesi açısında burnu silmek ya da sümkürmekten kaçınmak gerekiyor. Yoksa dokulara zarar verilebilir. 1 hafta ya da daha uzun süre sabretmek gerekiyor.

Soru: Ameliyat sonrası burundan mı nefes alınmalı, yoksa ağızdan mı nefes alınmalı?

Yanıt: Hasta burundan rahat nefes alamaz. Çünkü tampon bulunur. Tampon çıkana kadar ağızdan nefes alınması tavsiye edilir.

Soru: Gece yatarken burnumuzu belirli bir pozisyonda tutmamız gerekiyor mu?

Yanıt: Burnunuzdan pansuman çıkarılmadığı müddetçe yatakta uyurken ya da dinlenirken en az iki yastık kullanarak başınızı dik bir pozisyonda tutun. Kan dolaşımını olumlu etkileyen bir pozisyondur bu. Hatta operasyon sonrasında şişliği azaltmak için gün içinde başınızı mümkün olduğunca dik tutmaya çalışın.

Soru: İlaç kullanımında dikkat edilmesi kurallar nelerdir?

Yanıt: Ameliyat sonrası doktorunuz size birtakım ilaçlar verecektir. Bunları düzenli kullanmanız ve doktorunuzun bilgisi ve onayı dışında başka ilaç kullanmamanız iyileşmenin başarısını etkileyecektir.

Soru: Tampon rahatsız ettiğinde doktora danışmadan tamponu çıkarabilir miyiz?

Yanıt: Hayır, doktorun izni olmadan burnunuzdaki tamponu çıkarmayın.

Soru: Burun estetiği ameliyatı sonrası ağzımdan nefes alıyorum. Sürekli dudaklarım ve ağzım kuruyor. Ne yapmalıyım?

Yanıt: Burunda tampon kaldığı sürece ağızdan nefes almak elbette ağız kuruluğuna ve dudaklarda kuruluğa neden olacak. Bunun önüne geçmek için meyve suyu, su gibi içecekleri yudum yudum içmeniz gerekiyor. Kamış kullanarak su içmeyin. Bu kuruluğun giderilmesini sağlamaz. Bol bol içecek tüketin. Dudak kremi kullanın. Sert ve çiğnenmesi zor gıdaları bu süre içinde tüketmemeye özen gösterin.

Soru: Burundaki bandajlar ne zaman çıkarılır?

Yanıt: Burun estetiği ameliyatı sonrasında korunması ve şekil alması için burunda alçı atel ve plaster konulacaktır. Bunları kesinlikle bozmayın. 7 gün içinde doktorunuz tarafından bunlar alınacaktır.

Soru: Burnun altına neden tampon konuluyor?

Yanıt: Burnun altına konulan küçük tampon, oluşacak hafif kanamaları önlemek içindir. Kanama oldukça değiştirilir.

Soru: Burundaki sızıntılardan endişelenmeli miyim?

Yanıt: Ameliyat sonrası burnunuzdan pembe ya da açık kırmızı şeklinde sızıntılar olacaktır. Eğer bu sızıntılar kırmızı kana dönüşmüş ve sürekli oluyorsa mutlaka doktorunuzla bu durumu paylaşın.

Soru: Pansumanlar çıkarıldığında burnum nasıl görünür?

Yanıt: Burnun ve çevresinin dokularında hafif renk değişikliği ve hafif düzeyde şişme görülür. Burnun ucu biraz yukarı doğru olabilir. Bu kesinlikle sizi endişelendirmesin. Şişliklerin inmesi, burun ucunun planlanan konuma gelmesi ve derideki renk değişikliğinin düzelmesi zaman içinde gerçekleşecektir.

Soru: Tampon çıkarıldıktan sonra burnumuzu temizleyebiliyor muyuz?

Yanıt: Tamponun çıkarılmasının ardından kulak temizleme pamuklu çubukları kullanarak, günde 2-3 defa özenli hareketlerle, çubukları delikten yukarı doğru sokmadan burnunuzu temizlemenizde herhangi bir sakınca yoktur.

Soru: Tampondan sonra hapşırmak ya da burnu silmek zararlı mı?

Yanıt: Tampon alındığında burundaki tıkanıklık sürer. Bu durum gayet normaldir. Eğer burnunuzu silmek ihtiyacı hissederseniz bunu itinalı bir şekilde yapmanız gerekir. Hapşırırken de ağzınızı mutlaka açın. Kendinizi tutmayın.

Soru: Tampon alındığında burun damlası ya da sprey kullanmak doğru mu?

Yanıt: Tampon sonrasında burnu açacak damla ya da sprey kullanılması doğru değildir. Kullanmayınız.

Soru: Günlük yaşama, iş hayatına ne zaman dönülüyor?

Yanıt: Burun estetiği ameliyatı sonrasında tamponlar alınınca iş hayatınıza hafif makyaj da yaparak dönebilirsiniz.

Soru: Ameliyat sonrası sigara içmek istiyorum. Ameliyatın sonuçlarını etkiler mi?

Yanıt: Kesinlikle olumsuz etkiler. Sigara kullanıldığında şişlikler daha geç iner. Dolayısıyla iyileşme döneminde sigara kullanımını önermiyoruz.

Soru: İyileşme döneminde yapılmaması gereken yanlış davranış modelleri var mı?

Yanıt: Burna zarar vermemek, burunla sık sık oynamamak için elleri burundan tutmaya özen gösterilmeli. Ayrıca düğmeli kıyafet giyilmeli.

Soru: Dişlerimi fırçalarken dikkat edilmesi gereken kurallar var mı?

Yanıt: Diş fırçalarken özellikle üst dudağı fazla yukarı kaldırmamaya dikkat edin. Dudakları genel olarak az hareket ettirin. Yumuşak diş fırçası kullanın. Sert hareketlerden kaçının.

Soru: Güneşe çıkmanın zararı var mıdır?

Yanıt: İyileşmenin doğal sürecine zarar verebileceği için, yüz ve burnu yaklaşık 1 ay boyunca direkt güneş ışınlarından uzak tutun.

Soru: Ameliyat sonrasında spor yapabiliyor muyum?

Yanıt: Ameliyattan sonraki 14 gün boyunca eğilmekten, sizi yoran günlük koşuşturma temposundan ve kan basıncını arttıran ağır hareketlerden kaçının.

Soru: Sağlıklı görebilmem için ameliyat sonrasında da gözlük kullanmam gerekiyor? Ne zaman gözlük takabilirim?

Yanıt: Hastalarımız ihtiyaç durumunda 3. veya 4. günden sonra lens kullanabilir.

Soru: İyileşme döneminde ne kadar aralıklarla doktor kontrolüne gidiliyor?

Yanıt: Bu konuda doktorunuz sizi bilgilendiriyor. Ameliyatınızın durumuna göre kontrol takvimi belirliyor. Bu kontrolleri kesinlikle aksatmayın.  

http://www.bahadirbaykal.com/burun-estetigi-ameliyati-rinoplasti-hakkinda-hersey/

Bir Cevap Yazın