Saç Ekimi Yaptırmayı Düşünüyorsanız Bu Makale Sizin İçin

Saç Ekimi Estetik İnternationalSaç ekimi yaptırmayı düşünüyorsanız, henüz işleme geçmeden, araştırmalar yapmaya başladığınız anda, pek çok yabancı ve anlamadığınız, kafanızı karıştıran terimle karşılaşmanız muhtemeldir. Cerrahi bir operasyon olan saç ekimini anlayabilmeniz ve tüm bu terimlerin ne manaya geldiğini öğrenebilmeniz için sizlere bir kılavuz hazırladık.

Saç ekiminde donör alan olarak tabir edilen yer, saçlı alanlarınızdır. Donör verici demektir. Saç folikülleri ise, bu donör alanda bulunan her bir saç köküne denilir. Saç foliküllerinin çevresindeki doku ise deri grefti olarak adlandırılır. Her greft saç, doku ve cilt eşliğinde bir veya daha fazla saç folikülleri içerir. Saç ekimi Estetik İnternational sanatsal bir bakış açısı ve tıbbi tekniğin bir araya gelmesiyle oluşturulan bir tıbbı müdahaledir. Hiç kimsenin kafa yapısı bir başkasına benzemez dolayısıyla, her işlem bireysel olarak , kişiye özel planlanmalıdır.

Saç yoğunluğu kafa derisi karesi içinde yer alan santimetre başına düşen saç köklerinin sayısıdır. Derisi gevşek olan, esnekliği daha fazla olan yani kafa derisinde gevşeklik ve daha esnek kafa derisi olanlardan çok daha kolay bir şekilde donör alandan toplama yapılabilir. Tersine, sıkı kafa derisi daha zor değildir sadece donör saç ve aynı zamanda eksizyon yani aktarma sonrası donör alanı kapatmak daha zordur. Kafa derisi gevşek ve yoğunluğu yüksek ise daha fazla saç ekimi yapılabilir. Saçı olmayan bireylerin en değerli hazinesi mevcut sağlıklı saçlarıdır yani donör alanıdır. Donör alnınızda ne kadar fazla saç varsa, saç ekiminiz çok daha kaliteli ve kolay bir şekilde yapılır.

Saç derisi birkaç farklı yöne doğru büyür; ileri, aşağı ya da uzak geri veya aşağı arka olarak değişken bir yapıya sahiptir. Bu sebeple saç derisinin hangi yöne doğru ilerlediği tespit edilmelidir. Çünkü ekilen saçın hangi yönde çıkacağı bu tespit sayesinde belli olur ve saç ekimi o yöne doğru meyil verilerek yapılır. Buna uyulmadığı zaman çim adam görüntüsünde sonuçların çıkması muhtemeldir.

Kalın Telli Saçlar bu nedenle daha fazla yüzey alanı kaplayan ve daha az greftler kullanılarak saç ekimi yapılabilen bir avantajı vardır. Kalın telli saçlarla doğal olarak daha fazla alanı kapatabilirsiniz. İnce saçlar ise dezavantajlıdır çünkü kalın saç telinden daha az bir şekilde kapama şansı verir. Bu da daha fazla greftin transferini gerektireceği için, saç ekimi fiyatlarında değişime neden olur.

Tek bir kıvırcık saç kendi üzerine doğru kıvrılabilecek bir yetiye sahiptir ve düz saç tam tersine daha az kafa derisini kaplar, yoğun gözükmez. Dolaylısıyla kıvırcık ve dalgalı saçlar genellikle saç ekimi için daha kolay ve üstün sonuçlar vermektedir.

Düz saçlar kıvırcık veya dalgalı saçlara nazaran daha seyrek bir görüntü vermelerinin yanı sıra, ekim sırasında az evvel bahsettiğimiz yön olayında da zorlu bir çalışma gerektirir. Düz bir şekilde çıkacağı için, cerrahın yön konusuna son derece dikkat etmesi şarttır.

Ten rengine yakın olan saç renklerinin saç ekimi yapılması daha kolaydır. Örneğin, bir Afrikalının cilt ve saç rengi hemen hemen birbirine eşittir ve daha az kontrast sağlar. Bu da saç ekiminde oluşabilecek kusurların daha az görünmesine neden olur. Aynı şekilde sarışınlarda da bu böyledir. Tenleriyle saç renkleri birbirine çok yakındır, düşük kontrasta neden olur. Fakat klasik Türk tipi diyebileceğimiz, koyu saç, açık tende, yüksek kontrast sebebiyle saç ekimi açısından en zorlu tipe sahiptirler. Ancak, mükemmel sonuç çok yetenekli cerrah ve ekibi tarafından elde edilebilir.

Bir Cevap Yazın