MİGREN TEDAVİSİ ve AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Migren Tedavisi ve Ameliyatı Nasıl Yapılır?Migren Tedavisi, Endoskopik migren ameliyatıyla kalıcı migren tedavisi artık mümkün. Tıp dünyasının 15 yıl önce bulduğu cerrahi migren tedavisi, şiddetli migren atak ve ağrılarını tamamen sonlandırarak 21. Yüzyıl tıbbında çığır açan gelişmelerden biri olarak kabul edilmektedir.

Migren tedavisi muayeneyle başlar. Migrenin başlangıcı olan tetik noktası bu sırada saptanır. Bir nörolog tarafından migren tanısı konulan hastanın daha önce yaptırdığı testlerin sonuçları, migren günlüğü, doldurduğu formlar dikkatle değerlendirilir. Hastanın formları özenle doldurması gerekir. Birçok hasta migren ağrısının yayıldığı bölgeyi bilmekte, ağrının başlangıç noktasını gözden kaçırmaktadır. Cerrahi migren tedavisinde ağrının tetiklendiği başlangıç noktası, ağrının yayıldığı bölgeden daha önemlidir.

Başın çeşitli bölgelerindeki migren ağrı tabloları

·       Şakak bölgesi migreni: Ağrı atakları şakak bölgelerini tutar. Şakak migreni olan kişilerde diş kenetlenmesi, ağrı sırasında diş gıcırdatma görülebilmektedir.

·       Ense bölgesi migreni: Ense migreninde ağrılar gün içinde öğleden sonra genellikle ortaya çıkar. Ağrının tetiklendiği başlangıç bölgesi başın, boynun ya da omuzun arka kısmıdır. Ense migreni olan ama migren olduğunun farkında olmayan birçok kişi masaj yaptırarak bu ağrıları gidermeye çalışmaktadır. Masaj bazen ağrıları arttırabilmektedir. Çünkü migrenin temel özelliklerinden biri baş hareketlerinin ağrıyı şiddetlendirici olmasıdır.

·       Alın bölgesi migreni: Kaş bölgesinde başlayan migren alnı tutar. Buna alın migreni denir. Alın migreni olan hastalar, migren ile göz hastalıklarını karıştırmakta, birçok hasta ağrıların gözlerden kaynaklandığını düşünerek göz doktoruna başvurmaktadır. Bu hastalar kaşlar arasında gelişmiş kaslara sahiptir.

·       Burun migreni: Burun migreni olan kişiler ağrıyı sinüslerde ve gözün arka bölgesinde duyarlar. Burun migrenini tetikleyen önemli faktörler hava değişimleri ve basınç farklılıklarıdır. Burun migreni olan hastalarda nefes alma zorluğu görülebilir. Burun migreni, sinüzit hastalığıyla karıştırılmaktadır. Bu hastalara genellikle sinüzit tanısı konmakta, ağrıların sinüzit nedeniyle olduğu ifade edilmektedir. Burun migreni olan kişiler nörologlar yerine KBB doktorlarına başvurarak tedavi olmayı tercih ederler. Sinüs ve gaz arkalarını tutan ağrılarda mutlaka bir nöroloğa başvurulması gerekmektedir.

Migren bölgesine göre cerrahi migren tedavisi

Migren tedavisi günübirlik bir cerrahi operasyondur. Hastalar alın, şakak, burun, ense bölgelerinden sadece birinden ameliyat olduğunda aynı gün, birden fazla bölgeden işlem yapıldığında 1 gün sonra taburcu edilir. Endoskopik migren ameliyatı 1 ila 4 saatte tamamlanmaktadır. Ameliyat kesisi ensede 3 santimi bulurken, diğer bölgelerde 1 santim boyutundadır. Bu da ameliyat sonrası iyileşme sürecinin en fazla 8 günde tamamlanmasını mümkün kılmaktadır.

Migren tedavisi için uygulanan endoskopik migren ameliyatı bir beyin ameliyatı değildir. Saçlı deri ile kafatası kemiği arasında kalan ve belli noktalarda migreni tetikleyen sinirlere yapılan bir müdahaledir. Beyine müdahale kesinlikle söz konusu değildir.

Alın migreni hastalarının ameliyatı saçlı deriden ya da üst göz kapağından girilerek gerçekleştirilmektedir. Migreni tetikleyen supratrochlear ve supraorbital sinirler serbestleştirilerek migren tedavi edilir. Bu sinirlerin etrafındaki mimi kasları da baskı unsuru olmaması için gevşetilir.

Ense migreninde ense kökünden kesi açılarak migreni tetikleyen occipital sinir dokusunda sıkışan bölgeler tespit edilerek bu kısımlar rahatlatılır. Serbestlenen sinir dokusu bir daha migren atağına yol açmaz.

Şakaklarda çiğneme kası içinden geçen sinirlerin tetiklediği migren atakları için zygomaticofrontal ve aurikulotemporal sinirlere müdahale edilerek gevşetilir. Şakaklarda saçlı deri içinden ya da bazen üst göz kapağından girilerek ameliyat yapılır.

Baş bölgesinde saçlı deri altında yayılan trigeminal sinir en büyük sinir dokusudur. Bunun bazı dalları burun kıkırdakları arasında sıkışabilmektedir. Bu durum kronik baş ağrısına yol açar. Burun migreninde cerrahi tedavi burun eğriliği ve konka operasyonlarıyla yapılır.

Migren Ameliyat sonrası

Migren ameliyatından sonra hasta 4 ila 8 gün arasında iyileşir. 1 hafta sonra ilk doktor kontrolü ve dikişlerin alınmasının ardından hasta rahatlıkla iş hayatına dönebilmektedir. Ameliyat kesi izi hasta için rahatsızlık yaratmaz çünkü fark edilmeyecek şekilde saçlı deri içine ya da üst göz kapağı kıvrımına gizlenir.

Ameliyat sonrası özel bir beslenme programı yoktur. Dengeli, düzenli, sağlıklı ev yemekleri tüketilmesi gerekir. Şarküteri ürünlerinden, hazır gıdalardan içinde yer alan katkı maddeleri nedeniyle uzak durulmalıdır.

1 ay içinde migren atak ve ağrıları kalıcı olarak sona ermektedir. Hastalar, ameliyat gününün gecesinde migren ağrısı yaşayabilmektedirler. Ancak bu en fazla birkaç gün sürmektedir. Ameliyata bağlı bir migren ağrısıdır.

Ameliyat yarası bölgesinde uyuşma, karıncalanma, alın migreninde göz çevresinde morarma ve şişlik görülebilmektedir. Bunlar geçici yan etkilerdir.

Bir Cevap Yazın