MİGREN AMELİYATI NEREDE YAPILIYOR?

Migren ameliyatı daha çok İstanbul’da yapılmaktadır. Türkiye’de en çok migren hastasının yaşadığı şehir İstanbul’dur. Ameliyatın İstanbul’da yapılmasının nedenlerinden biri, kalıcı tedavi sunan bu ameliyattan mümkün olduğunca fazla hastanın fayda görmesidir.

Bir diğer nedeni ise, migren ameliyatını ülkemizde uygulayan öncü doktorlardan Plastik ve Estetik Cerrah Doç. Dr. Tayfun Türkaslan’ın migren ameliyatlarını İstanbul’da gerçekleştirmesidir. Estetikport Cerrahi Merkezi çatısı altında Migren Ameliyatı Merkezi’nde migren ameliyatı muayene ve testlerini, ameliyat sonrası takiplerini gerçekleştiren Doç. Dr. Tayfun Türkaslan, cerrahi operasyonları Anadolu ve Avrupa yakalarının saygın hastanelerinde yapmaktadır.

Kırsal alanlarda yaşayanlara göre şehirde yaşayanlarda migrenin görülme oranının 3 kat daha fazla olduğu yapılan bir çalışmayla ortaya kondu. Her 100 kişiden 10’nun migren hastası olduğu İstanbul’da ya da bütün Türkiye’de, hatta dünyada migrenin tedavisinin önündeki en büyük engel, hastaların migren olduğu halde doktora gitmemeleridir. Büyük şehirlerde tedavi olmayan hastaların sayısı daha fazladır.

İstanbul, migreni tetikliyor

Diğer yandan büyük şehirlerdeki yaşam koşulları migreni tetikleyen birçok faktörü de beraberinde getirmektedir. Örneğin İstanbul’da yaşayan migren hastaları aşağıda yer alan birçok tetikleyici faktöre kolay bir şekilde maruz kalmaktadır. Bunlar; kirli hava, çeşitli kokular, sigara dumanı, yoğun nüfusun neden olduğu yoğun trafiğin yarattığı stres ve öğün atlama, lodos, dengesiz ve yetersiz uyku düzeni, bitmeyen trafik gürültüsü, aşırı ışıklı ve parlak uyaranlarla şehir ortamında sık karşılaşılması, hazır gıda tüketimi ve fast food tarzı beslenme alışkanlığı…

Cinsel yaşamı bitiren hastalık

Migren ataklarının tedavi edilememesi kişinin hayatına ket vurmaktadır. 5 dakika sonra atak geçireceği endişesiyle yaşayan hasta sosyal aktivitelerden kendini soyutlayabilmektedir. İçine kapanık bir ruh hali oluşmaktadır. Cinsel aktivitenin migreni tetiklediği bilinen bir gerçektir. Böyle olunca hasta  istikrarlı bir cinsel hayat yaşayamamaktadır. Ataklar ve şiddetli ağrılar aile hayatına olumsuz yansımaktadır. Ataklar depresyona ve strese yol açmakta, bu da aile ilişkilerini zedelemektedir. Hastanın iş yerindeki performansını da etkileyen migren, çalışma gücünde kayba yol açmaktadır.

Migren ameliyatı nasıl yapılıyor?

Migren ameliyatı olan yorum ve tavsiye. Migren Ameliyatı, endoskopik ameliyat tekniğiyle yapılıyor. Yani kapalı ameliyat yöntemi. Migren ağrısının başladığı bölgeye küçük bir kesi açılarak mikro kameralarla migreni tetikleyen ana duyusal sinire müdahale ediliyor ve rahatlatılıyor. Damarlar ve çevresindeki kas dokusuyla ilişkisi serbestlenen sinir yapısı ağrı yaratacak uyarılara bir daha maruz kalmadığı için migren hastalığı kalıcı olarak tedavi ediliyor.

Başarılı ve kalıcı bir tedavi uygun migren hastasının seçilmesiyle mümkündür. Migren tanısı konmuş ve sık sık ataklar geçiren, denediği tedavi yöntemleriyle ağrıları yok edemeyen migren hastaları migren tedavisiyle kalıcı çözüme kavuşturulmaktadır.

Ülkemizde son birkaç yıldır yapılan migren ameliyatları Amerika’da 15 yıldır uygulanıyor. Sonuçların kalıcılığı ameliyat olan hastaların 5-10 yıllık bilimsel takipleri sonrasında ortaya konuldu.

Endoskopik teknik ile küçük bir kesi açılarak en az doku hasarıyla yapılan migren ameliyatının iyileşme süreci 1 hafta 10 günde genellikle sonlanmaktadır. Hastalar bu süre sonunda günlük hayatına sorunsuz bir şekilde dönebilmektedir.

Ameliyat bölgesindeki uyuşukluk ve karıncalanma hissi 4 ila 6 ayda, göz çevresinde oluşabilecek morluk ve ödemler 10 günde ortadan kalkmaktadır.

Operasyondan sonraki 1 aylık süreçte migren ve atakları tamamen son bulmaktadır.  Hastaların yıllarca katlanmak zorunda kaldığı ağrılar, alınan ilaçlar ve yan etkileri, sosyal, özel ve iş yaşamındaki migren ağrısı kaynaklı sorunlar ameliyattan sonra artık tamamen geride kalmaktadır.

İstanbul dışından ameliyat için gelen hastalar… 

Şehir dışından gelen hastalar migren ameliyatı ve sonrası için İstanbul’da ortalama 7 ila 10 gün ikamet edecek şekilde planlama yapmalılar. 1 ya da 2 gün önce İstanbul’a gelmeleri, ameliyat öncesi plastik cerrahi uzmanına ayrılacak zaman açısından önemlidir. Seyahatte kullanacağınız araçlar, yol durumu ve yolculuk süresini, rötar ihtimallerini de hesaba katarak yapmalı hastalarımız. Ameliyat öncesi, ameliyat ve ameliyat sonrasındaki süreçler aceleyle değil, sakin bir şekilde atlatılmalı. Yanlarında getirecekleri çantaları mümkün olduğunca hafif olmalı. Ameliyattan sonra ağır çanta taşınmasını önermiyoruz. Çantaya rahat ve mevsime uygun kıyafetler konulmalı. Makyaj malzemelerinin alınmasına gerek yok.

Hastamız refakatçi olarak birini yanında getirirse bu çok yerinde olacak. Hastamızı aynı gün taburcu edebiliriz. Refakatçisi olmayan hastamızı aynı gün içinde taburcu etmiyoruz. Bir gün hastanede gözlem altında tutuyoruz.

Bir Cevap Yazın