Meme Büyütme Estetiği Ameliyatı Hakkında

Meme Büyütme

Uzun zamandır kadınlarımızın estetik olarak kendilerini daha iyi, mutlu hissetmeleri, giydikleri dekolte kıyafetleri daha iyi taşıyabilmeleri için tercih ettikleri estetik operasyonlardan birisi de estetik göğüs operasyonları yani meme büyütme ameliyatlarıdır. Meme büyütme operasyonunda, göğse dışarıdan suni bir protezin konularak göğüsün büyütülmesi amaçlanır.

Göğüslerin küçük olduğu düşünülmesi, aşırı kilo kaybıyla göğüslerin küçülmesi, hamilelikte emzirme sonra göğüsün küçülmesi, genetik nedenler, kazalar sonucu göğüslerdeki bozukluklar veya göğüs kanseri sebebiyle göğsü alınmış kişilere bu operasyon uygulanabilir. Göğüs içine konacak protezler iki çeşittir. Silikon kılıf içinde silikon jeli olanlar ve tuzlu su olanlardır. Tuzlu su olanlar sonradan şişirileni ve önceden dolu olanı vardır. Sonradan şişirilen, delinme ve tuzlu su kaybı ihtimali olduğu için çok tercih edilmez. Protezler yuvarlak ve damla şeklindedir. Seçilecek protez hastanın tercihine, göğse uygunluğuna, vücut yapısına göre belirlenir.

Ameliyatlar, göğüs ucundan, kol altından, göbek deliğinden, göğüs altından kesi yapılarak gerçekleştirilir. Meme büyültme operasyonları genel anestezi altında yapılır. Yaklaşık 1 saat sürer. Dikişler 10 güne kadar alınır. 1 gece hastanede kalınabilir. Ameliyat sonrası 3-4 gün ağrı alabilir. Göğüste morarma, şişlik, ucunda hissizlik olabilir. 1 hafta sonrası iş hayatına dönülebilir. Göğüs için özel sporcu sutyeni kullanılır. Bu 2 ay kadar takılmalıdır. Göğüs 4 hafta kadar dış etkenlerden korunmalıdır. Protezler göğüs için yabancı bir madde olduğundan, etrafını ince bir zarla kaplar. Bu durum normaldir. Eskiden bazı durumlarda dıştan görüntüsü düzgün olmayan şekiller olabiliyordu. Ama günümüzde bu tip sorunlarla pek karşılaşılmamaktadır.

Meme büyütme veya mammoplasty olan plastik cerrahi girimlerinde göğüslere meme implantı veya yağ grefti yani yağ enjeksiyonu da yapılabilir. Her iki uygulamada da amaç memenin boyutunu artırmak, şeklini değiştirmek ve bir kadının göğüslerinin dokusunu değiştirmek içindir. Yine aynı şekilde mastektomi adı verilen meme rekonstrüksiyonda da göğüslerdeki tahribat azaltılır, onarılır hatta kanserli meme dokusu düzeltilir ve kusurlar toparlandıktan sonra tekrar meme büyütme için protez kullanılır. Hastanın amacı biraz daha büyük göğüslere sahip olmak olsa bile, cerrah her zaman sağlığı birincil planda tutarak işlemi gerçekleştirmelidir.

Cerrahi implantasyon yani meme büyütme ameliyatlarında protez kullanarak memeye genel olarak bir hacim kazandırılır. Meme büyütme sırasında kullanılan silikon esaslı implantlar farklı yerleştirme şekilleriyle deri altına konulurlar. Bir meme implantının bugün 5 farklı yerleştirme şekli bulunmaktadır.

Meme altında yapılan ufak bir kesi ile meme protezi sigara gibi kıvrılarak içeri yerleştirilir. Sonradan içine sıvısı konulur ve meme içindeyken şişirilir. Bu teknik ülkemizde çok fazla yaygın değildir. Sadece yurt dışında eğitim görmüş cerrahlar tarafından yapılmaktadır. Avantajları kesi izinin çok az olmasıdır fakat dezavantajlarına bakacak olursak, asimetri sorununun çok fazla risk içerdiğini söyleyebiliriz. Bu sebeple konunun tam anlamıyla uzmanı bir cerraha yaptırılması en doğru seçim olacaktır.

Bir diğer meme büyütme tekniğinde kullanılan silikon yerleştirme metodu ise, Periareolardır. Memenin baş kısmı banı geniş koyu hareli alan olan areola bölgesinin çevresi kesilerek uygulanan bir metottur. Silikon protez yerleştirildikten sonra areola bölgesi dikilir ama renk koyuluğu içinde kalan dikiş görünmez ve estetik bir şekil alabilmektedir. Bu meme büyütmenin avantajları kesi izinin silik olması iken, dezavantajı ise, göğüs uçlarında hissizleşme riski olarak öngörülür.

Transaxillary mediale diseksiyon ise, koltuk altından yerleştirilen meme protezleri tekniğine verilen isimdir. Koltuk altı kıvrımına atılan kesi ile ilerletilerek yerleştirilen silikon protez yine dışarıdan sıvı ekleme suretiyle istenilen büyüklüğe getirilir. Bu metottun avantajı meme büyütmenin yine kesi gözükmeden, koltuk altında kalmasına olanak vermesiyken, dezavantaj olarak asimetri sorunu olarak öngörülebilir.

Transumbilikalde ise, karın germe estetiği sırasında hazır açılmış bölgeden silikon protezlerinin yerleştirilme tekniğidir. Çok fazla avantajı vardır. Meme büyütme için son derece elverişlidir ama tabi karın germe için yapılan kasık bölgenizdeki kesi izini saymazsak. Memede hiçbir iz olmaz. Asimetri oluşmaz.

Dual plane ise, meme kası adına yerleştirilen metottur. Avantajı son derece doğal görünümde olması ve sarkmanın yaşanmıyor olmasıdır. Dezavantajı ise, bir süre kas ağrısı çekilebilir olmasıdır.

Cerrahi yaralar hani yerleştirilme tekniği kullanılırsa kullanılsın bir süre sizi sosyal hayatınızdan alıkoyabilir. Meme büyütme veya mammoplasty kadının cilt tipine göre değişse de post-operatif yani iyileşme süreci 6 hafta kadar sürer ve birkaç ay içinde izlerin kaybolduğu gözlemlenir. Günlük fiziksel aktivite bağlı olarak, meme büyütme ameliyatlarında hasta genellikle yaklaşık 1 hafta içinde normal yaşam aktivitelerini sürdürebilecek hale gelir. Kas altına yerleştirilen implantlarda bu süre biraz daha uzayabilir, genellikle daha uzun bir post-operatif iyileşme dönemi vardır, çünkü meme dolgusu için göğüs kasları gerilebilir ve hasta daha fazla ağrı deneyimi yaşayabilir. Meme büyütme operasyonu sonrasında hasta genellikle egzersiz ya da spora biraz ara vermeli, yaklaşık 6 hafta boyunca yorucu fiziksel faaliyetlerde bulunmamalıdır. Dahası, ilk iyileşme sırasında, hasta düzenli olarak ağrı ve rahatsızlık hissetmemesi ve bu ağrıları hafifletmek için kollarını operasyon öncesi bir süre egzersiz yaparak güçlendirirse ağrıların son derece azaldığını, çok daha az ağrı çektiğini söyleyebiliriz.

Meme büyütme operasyonları her cerrahi girişimde olduğu gibi bazı komplikasyonları da yaşama riskini içinde barındırır. Hemaotom yani doku içi kanama, seroma yani sıvı birikimi, yara enfeksiyonu gibi sorunlar olabilir. Meme büyütme operasyonuna özgü komplikasyonlar ise, meme ağrısı, değişmişlik hissi, emzirme fonksiyonunu yitirme, görünür kırışıklıklar, asimetri, meme dokusunun incelmesi ve bunların yanı sıra symmastia yani göğüsler arasında doğal düzlemi keser büst görüntüsü gibi estetik dışı bir sorun oluşabilir. Meme büyütme ameliyatında oluşabilecek komplikasyonlar kalıcı değildir, doktorunuz operasyon sonrasında muayenenizi yaparken sorunu fark edip gerekli önlem tedbir ve tedavi yöntemlerini uygulayacaktır. Fakat estetik görüntü ile alakalı sorunlarda ise, tekrar meme büyütme operasyonunun yani revizyon meme büyütmenin yapılması kaçınılmazdır.

http://www.bulentcihantimur.com/estetik/meme-estetigi/meme-buyultme

Meme büyütme operasyonları ayrıca otolog yağ hücreleri kullanılarak da yapılabilen cerrahi girişimlerdir. Bu şekliyle hastanın sorunlu bulduğu ve özellikle bölgesel yağlanma olan alanından bir parça yağ alınır. Bu yağ kök hücreden zengin hale getirilir. Kök hücre yaşayan, canlı bir dokudur ve transfer edildiği alanda tekrar yaşamaya ve çevresine uyum sağlamaya devam eder. Memede eğer sarkma ve başka bir sorun yoksa açılan kanüller vasıtasıyla memeye bu kök hücreden zengin hale getirilmiş yağ transfer edilir. Yağ memenin dokusuna derhal uyum sağlar ve yaşamaya, yeni yerleştirildiği alana uyum sağlama sürecine girer. Bu tekniğin pek çok avantajı vardır. Kanüller noktasal kesi yapılarak yerleştirildiği için iz kalmaz. Ayrıca göğse yabancı bir cisim girmeden, protez gibi suni bir görüntü vermeden alanda normal ve doğal bir görüntü oluştururlar. Ellendiğinde dirilik ama tensel bir uyum söz konusu olur. Kök hücrenin iyileştirici avantajlarından ötürü iyileşme süreci de son derece kısadır. Eğer göğüslerinizde sarkma ve asimetri soru yok ise, memeye yağ transferi uygulamasını tercih edebilirsiniz.

http://www.estetikinternational.com.tr/meme-buyutme

Bir Cevap Yazın