KİMLER BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI OLABİLİR

Burun estetiği, estetik kaygılar nedeniyle her yaşta yapılan bir operasyon değildir. Günümüzde yaygınlaşan bu operasyonun alt yaş sınırına özellikle dikkat edilmelidir. Bu operasyon için kemik ve kıkırdak dokusunun gelişimini tamamlamış olması gerekiyor. Kadınlar erkeklere göre daha hızlı geliştikleri için alt yaş sınırı 17’dir. Erkeklerin burun estetiği olabilmeleri için 18 yaşını tamamlamaları gerekmektedir.  Daha erken yaşlarda ciddi sağlık sorunları nedeniyle burun estetiği ameliyatı gerçekleştirilmektedir. Hastanın, burun şekli nedeniyle ciddi psikolojik travma yaşaması ya da nefes almada büyük güçlükler çekmesi bu önemli nedenlerden bazılarıdır. 

Bu operasyonda üst yaş sınırı yoktur. Estetik bir burun isteyen hastanın sağlık durumu anestezi ve ameliyata uygunsa, doktor ile hastanın ortak değerlendirmesi sonrasında ileri yaşlarda da burun estetiği ameliyatı yapılmaktadır. 

Kimler burun estetiği yaptırabilir?

Kişinin psikolojisini etkileyen, sağlığını bozan burun içi ve dış yapısındaki birtakım bozukluklar burun estetiği ameliyatının nedenlerini oluşturmaktadır. Bu faktörleri şöyle sıralayabiliriz:

 

Yüzle uyumsuz aşırı geniş burun delikleri

•Aşağı doğru sarkmış, geniş ya da kalın burun ucu,

•Kemerli burun kemiği

•Yüz hatlarına göre geniş ve uzun burun yapısı

•Çarpık görünüm

•Doğumsal şekil bozukluğu

•Önceden yapılmış bir burun operasyonu sonrası oluşan şekil bozukluğu

•Yaralanma ve kazalar sonucu ortaya çıkan deformasyonlar

Burun estetiği ameliyatını etkileyen nedenler

Burun estetiği ameliyatının sonuçlarını etkileyen birçok faktör vardır. Deneyimli bir estetik cerrahi uzmanı bu faktörleri dikkate alarak ameliyat planlaması gerçekleştirir. Operasyonu etkileyen faktörler şunlardır:

Yüz ile burunun açısında belirgin bir orantısızlık durumu

•Burun kıkırdaklarının zayıf olması

•Burun estetiğini belirleyen en önemli bölge olan burun ucu derisinin kalınlığı

•Daha önceden yapılan burun operasyonu

•Hastanın iyileşme sürecinde doktorunun önerilerini tam olarak yerine getirmemesi

•Hastanın, ameliyat yaralarının kötü ya da geç iyileşmeye meyilli olması

Hasta ameliyata nasıl hazırlanır?

Bütün ameliyatlarda olduğu gibi hastanın herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığı belirlenir. Bunun için birtakım tetkikler yapılır. Hastanın muayenesinde yaş, yüzün şekli, burnun kemik ve kıkırdak yapısı, cildin kalınlığı ya da inceliği doktor tarafından değerlendirilerek ameliyat planı oluşturulur. Ameliyat sonrası oluşturulacak burun şekli hastanın istekleri ve beklentileri doğrultusunda oluşturulur. Burada önemli olan hastanın gerçekçi beklentiler içinde olmasıdır. Operasyon geçirecek kişinin solunum güçlüğü, sigara ve alkol kullanım durumu ya da alerjisi varsa bunu doktoruyla mutlaka paylaşmalıdır. 

Burun estetiği ameliyatı ve Yöntemleri

İki tür burun estetiği ameliyatı tekniği vardır: Açık yöntem, kapalı yöntem. Etkili bir sonuç için genellikle açık yöntem uygulanmaktadır. Bunun nedeni burun ucu ya da burun sırtı gibi sorunlu bölgelere açık ameliyat tekniği sayesinde rahatlıkla müdahale edilebilmesidir. 1-2 saat sürer. Genel anestezi altında gerçekleştirilir. Şekil bozuklukları ve varsa nefes almayı güçleştiren sorunlar giderilir. İz fark edilmeyecek şekilde özel dikişlerle kesiler kapatılır ve ameliyat sonlandırılır. 

Kapalı yöntemde ise kesi burun içinden yapılarak müdahale gerçekleştirilir. Bu yöntem için cerrahın deneyimli olması çok önemlidir. Burun deliği içinden yapıldığı için ameliyat sonrasında burnun dışında herhangi bir kesi izi yoktur. Burun estetiği operasyonundan sonra gerek görülmediği sürece tampon uygulaması yapılmamaktadır

http://www.bahadirbaykal.com/burun-estetigi-ameliyati-rinoplasti-hakkinda-hersey/

Bir Cevap Yazın