ERKEKLERDE A’DAN Z’YE BURUN ESTETİĞİ

 

Burun estetiğinde ülkemizde erkekler daha hassas davranıyorlar. Çünkü erkeksi yüz ifadesini bozmayacak, aksine pekiştirecek ve daha dikkat çeken güzel bir yüz ifadesine kavuşmasını sağlayabilecek burun şekli istiyorlar. 

Burun estetiği son yıllarda kadar tarafından oldukça ilgi gören ve yaptırılan estetik ameliyat olarak ön plana çıkmaktadır. Ancak son dönemde erkekler arasında da burun estetiği hızla yayılıyor. Sosyal yaşamın gereksinimleri, beğenilme duygusu, özel ve iş hayatında dış görünümün, etkileyici yüz ifadesinin ortaya çıkması erkeklerin burun estetiği tercihlerinin başında gelmektedir. Ayrıca deviasyon ya da burun eğriliği dediğimiz, kişinin sağlığını ve estetik görüntüsünü de bozan bu şekil bozukluğu kadınlardan çok erkeklerde görülmektedir. Zamanla burun estetiği için zorlayıcı bir faktör olmaktadır. Soru ve cevaplar şeklinde erkeklerde burun estetiğiyle ilgili merak ettiğiniz bilgileri okuyucularımızla paylaşmaktan memnuniyet duyacağımızı belirtmek isteriz.

Burun Estetiği Burun Ucu Askılama

Erkeksi ve kadınsı burnu ayıran en temel fark nedir?

5 derecelik açı farkıdır. Burun estetiği ameliyatında üst dudak ile burun ucu arasında kadınlar ve erkekler için geçerli olan kriterler arasında 5 derecelik açı farkı vardır. Bu açı farkı tutturulamazsa erkek yüzünde kadınsı, ucu kalkık görünümlü bir burun ortaya çıkar. Erkeklerde üst dudak ile burun ucu arasındaki açı 90-95 derece olmalıdır. 95’in üzerine çıkarsa bu mesafe, bütün burun ve yüz, kadınsı bir burun ucuyla kadınsı bir yüz ifadesine bürünür. 

Erkeklerde burun uzunluğu ve genişliği ne kadar olmalıdır? Kadınlarınkinden farklı mıdır?

Erkeklerde burun uzunluğu ve genişliği karşıdan bakıldığında ortaya çıkar. Kadınlarda uygulanan burun uzunluğu ve genişliği kriterlerinin aynısı erkekler için geçerlidir. Çene ucundan alındaki saç çizgisine kadar olan mesafenin 3’te 1’i kadar olmalıdır burnun uzunluğu. Bu doğal ve ideal uzunluğun kriteridir. Burun genişliğini yine kişi kendi kendine hesaplayabilir. Aynanın karşısına geçip, bir göz genişliğini dikkate alarak burnun da bir göz ile aynı genişlikte mi değil mi sorusuna yanıt aramalılar. Burnun genişliği bir göz genişliği kadar olmalı. Ya da sağ kulaktan sol kulağa düz çizgideki mesafenin 5’te 1 kadar olmalıdır ideal burun genişliği. 

Erkek burnunda estetik ve sağlık açısından en sık karşılaşılan ve estetik operasyona ihtiyaç duyuran bozukluklar nelerdir?

Erkeklerin burnunda kadınlarınkine göre biraz daha farklı şekil bozukluklar gözlemlenmektedir. Burunda eğrilik (deviasyon), kartal burun da denilen burun sırtının yüksek olması, iri kemikli, kemerli, büyük ve uzun bir burna sahip olmaları, burun ucunda düşüklük en çok görülen şikâyet konusu deformasyonlardır.

Yüzümde kadınsı bir burun istemiyorum, diyen erkek en çok hangi konuda hassas olmalıdır? 

Burun estetiği ameliyatında erkek hastanın en duyarlı olduğu konu burun ucudur. Burun ucuyla üst dudak arasındaki uzaklık dikkate alınmadan yapılan burun estetiği ameliyatında kadınsı bir burun şeklinin ortaya çıkması ihtimali yüksektir. O nedenle aradaki açının erkeksi burun oluşturulması için çok iyi hesaplanıp ameliyatın ona göre planlanması gerekmektedir.  

Erkekler için burun estetiği ameliyatında önemli olan başka ölçüler var mı? Sadece burun estetiğiyle daha çekici, canlı bir yüz ifadesi yakalanıyor mu?

Burun estetiği ameliyatı yapılırken ölçüler vardır. Yüz hatlarıyla uyumlu kılan ölçüler. Bu ölçüler dikkate alınmadan, tek başına güzel görünen bir burun ortaya çıkarmak hasta açısından hayal kırıklığı demektir. Burun yüzümüzün tam ortasındaki hassas ve önemli bir organdır. Sağlıklı nefes almalı ve yüzün diğer bölgeleriyle tam bir estetik uyum içinde olmalıdır. Yukardaki yanıtlarımızda burun ucunun üst dudak ile yaptığı açının erkeksi bir burun için ne kadar önemli olduğunu söylemiştir. 

Erkeksi bir burun için burun estetiği ameliyatında dikkat edilmesi gereken bir başka konu ise burun ucu ve çene arasındaki çarpıcı ilişkidir. Erkek yüzünde burun ucu ve çene ahenk içinde olmalıdır. Çene yapısı erkeksi yüz ifadesini, otoriter yüz algısını oluşturan ve pekiştiren bir role sahiptir. Çene yapısı küçük, zayıf, silik olan erkeklerde yüz ifadesi daha yumuşak ve iddialı değildir. Ancak hafif öne doğru çıkık, biraz geniş bir çene erkeğin yüzüne sağlam, güçlü, etkileyici bir ifade katar. Burun ucuyla çene arasındaki ilişkide işte bu güçlü çene yapısının ahengi oldukça önemlidir. Aralarındaki güçlü bağı şöyle ifade edebiliriz: Burun ucundan çene ucuna hayali bir çizgi çizin. Erkek yüzünde dudaklar bu çizginin kadınlarınkinden daha da geride olmalıdır. Dudaklar bu çizgiden biraz içeride kalmalılıdır. Dudaklar bu çizginin dışına taşarsa erkeksi yüz ifadesi bozulur. 

Birçok erkeğin burun sırtı ya kartal burun şekli ya da kemerli, iri, kemikli ve eğridir. Erkekler en nasıl bir burun sırtına sahip olmak istiyorlar? 

Burun ucunun üst dudakla arasındaki açıyı erkeksi bir burun kriterine göre tanımladık. Yine burun ucunun çene ucuyla olması gereken ilişkilerinden bahsettik. Erkeklerde burun ucunu yüz hatlarıyla estetik ölçülere uygun bir şekilde oluştururken burun sırtının nasıl şekilleneceğini ortaya koymalıyız. Erkeklerin en çok tercih ettiği burun sırtı, düz bir burun sırtıdır. Burun estetiği ameliyatından sonra aşağı doğru kavisli bir burun sırtı erkekler tarafından tercih edilmez. Bu kavis, kadın burnuna yakışan bir planlamadır. Erkeklerde kadınsı bir burun ve yüz ifadesine neden olur. Burun estetiği ameliyatı olan erkekler bu konuda çok hassas ve dikkatliler. 

Burun estetiği ameliyatında, burun ucu, burun genişliği ve uzunluğu, burun sırtı gibi bölgelerde erkeksi burun ölçülerinden uzaklışıldığında ortaya nasıl bir sonuç çıkıyor?

Feminen bir görüntü ortaya çıkıyor. Erkek yüzünde kadınsı bir burun çevresindeki bakışları üzerine toplar. Bu da erkeğin huzursuz, mutsuz olmasına neden olur. Erkeksi ölçüler dikkate alınmadan yapılan bir burun estetiği ameliyatında aşırı küçültülmüş, kıkırdak dokusu fazla alınmış bir burun yapısı ortaya çıkmaktadır. 

Burun estetiği amaliyatı sonuçlarından memnun olmayan erkekler ikinci burun estetiği ameliyatıyla istediği burun yapısına kavuşur mu? 

Elbette kavuşur. Burun estetiği ameliyatı, vücudun en hassas bölgelerinden birine yapılan bir ameliyat olduğu için komplike ve zor bir operasyondur. Revizyon, yani ikinci burun estetiği ameliyatı ise daha zor ve karışıktır. Ancak ilk ameliyatın sonuçlarında ortaya çıkan ve hastayı memnun etmeyen deformasyonları ikinci ameliyat ile düzeltmek pekala mümkündür. Burun fazlaca küçültülmüşse, kadın burnu gibi küçük bir burun yapısı oluşturulmaşsa ikinci burun estetiği ameliyatıyla burun tekrar büyütülerek ideal ölçülere getirilir. Ya da burunda ortaya çıkan başka olumsuz sonuçlar farklı müdahalelerle ortadan kaldırılır. İkinci burun estetiği ameliyatında, aşırı küçültülen burun için kulak veya kaburgadan uygun kıkırdak dokusu çıkaraltılır ve burunda ihtiyaç duyulan bölgeye nakledilir.  

Burun estetiği ameliyatının başarılı sonuçlanması için erkek hastaya düşen görevler nelerdir? 

Erkek hastalarımız genellikle bilinçli hastalardır. Daha fazla bilgi için Doç. Dr. Tayfun Türkaslan’a ait www.estetikport.com sitesinden ulaşabilirsiniz. Burun estetiği ile geniş bilgiye de buradan ulaşabilirsiniz. Çok ince eleyip sık dokudukları için burnun her detayıyla ilgilenmektedir. Yüzünü çok iyi tanıyan, yüz hatlarını iyi bilen erkek hastaların estetik ameliyat sonrasındaki beklentileri de gerçekçi oluyor. Başka bir erkeğin yüzünde duran bir burun sizin yüzünüzde doğal ve estetik durmayabilir. Bu büyük ihtimalle böyle sonuçlanır. Çünkü her yüz farklıdır ve her yüze yakışan burun ölçüleri de farklıdır. Hastanın yüz ölçülerine uygun büyüklük, genişlik ve şekilde burun ortaya çıkarmak aslolandır.

Bir Cevap Yazın