2016 Burun Ameliyatı Trendleri ve Yüz Asimetrisi

Burun Ameliyatı Bahadır Baykal

Ameliyatın Trendimi olur olmaz tabiiki fakat internete gelince burun estetiği ameliyatı ile ilgili arama yapan da oluyor elbette. Burun Ameliyatı doktoru Op. Dr. Bahadır Baykal ile görüştük ve bu konudaki şikayetlerini kendisinden dinledik. Oldukça eğlenceli bir toplantıydı biz kendisini çok cana yakın bulduk ve konuştuklarımızı sizinlede paylaşmak istedik.

Gelelim Burun Ameliyatı ile ilgili sözde trendlere 🙂

Op. Dr. Bahadır Baykal kendisine gelen ilginç sorulardan bazılarını bizim ile paylaştı. Kendisi sosyal medyayı oldukça başarılı şekilde kullanan bir kişi. Özellikle sosyal medya üzerinden kendisine ulaşan bir çok takipçisi kendisine oldukça ilginç sorular ile gelmekteymiş. Mesela Doktor Bey ben sizi dikkatle takip eden biriyim yapmış olduğunuz işleri oldukça fazla beğeniyorum ve merak ediyorum mesela Adriana Lima’nın ki gibi bir burun yapabilir misiniz? Elbette bunu anlatırken bir yandan da gülüyor Op. Dr. Bahadır Baykal haklı da tabii ki, ekliyor diyor ki bu elbette oldukça saçma bir istek.

Neden diyoruz biz de işi kızıştırıyoruz neden olmasın ki?

Okumaya devam et “2016 Burun Ameliyatı Trendleri ve Yüz Asimetrisi”

Burun Estetiği İstanbul Merkezli Estetik İnternational

Burun Estetiği İstanbul Merkezi Estetik İnternational Bülent Cihantimur

İstanbul’da Burun Estetiği Olmak mı istiyorsunuz? O zaman adresiniz Estetik International.

Neden mi?

Her yıl Avrupanın onlarca Ülkesinden ve elbette Türkiye’den yüzlerce hastayı Burun Estetiği yaparak mutlu etmek çok kolay değil ve onlar bunu başarıyor.

Eğer ufak müdahaleler ile işi kurtaracaklarına inanıyorlarsa siz isteseniz de ameliyat yapmıyor Basit Burun Estetiği tekniği ile 10 dk da sizin dahi hayal edemeyeceğiniz şekilde işlerini bitiriyorlar. Bazen iş büyük oluyor o zamanda açık veya kapalı burun estetiği teknikleri ile kusursuzu yakalamak için çalışıyorlar. Op. Dr. Bülent Cihantimur’un benzersiz bakış açısı ve yönetim kabiliyeti ile başarı kaçınılmaz oluyor ve ödüller üst üste geliyor.

Burun Estetiği İstanbul Merkezi Estetik İnternational Bülent CihantimurBurun Estetiği İstanbul Merkezli Estetik İnternationalBurun estetiği yani rinoplasti, burnu değiştirmek veya burnu yeniden şekillendirmek için tasarlanmış olan operasyonlara verilen isimdir. ‘Birincil’ burun estetiği terimi olarak da geçen bu ifade burun üzerinde gerçekleştirilen ilk operasyon olduğunu belirtmek için kullanılır. Birçok hasta istediği ve yüzüne uyan değişikliği yaşamak adına tek seferde burun estetiği operasyonlarından memnun olarak ayrılmak istemektedir. Fakat bazı durumlarda sekonder burun estetiği yani birden fazla operasyon gerekebilir.

Burun estetiğinde genellikle burnun görünümünü iyileştirme hedefi vardır ve burun estetiğinde işlem temel olarak cildin yapılandırılması ve daha sonra burnun yapısal özelliklerini oluşturan kemik ve kıkırdağın değiştirilmesiyle gerçekleştirilir. Daha sonra deri yapılarına göre değişen şekillerde burnun iyileşmesiyle işlem tamamlanır.

Burun estetiği burun çok farklı tekniklerle yapılıyor olsa da aslında teme de 2 ana hat üzerinde yoğunlaşır. Her burun estetiği cerrahının kendi sanatsal bakış açısı, yöntem ve felsefesi bulunur. Bazı burun estetiği cerrahları burnun içine kesiler yapar ve sorunlu alanları düzeltmeye çabalar. Diğerleri ise dış rinoplasti yani dışarıdan müdahale ederek, tüm cilt zarfını kaldırarak burnun yeniden yapılandırır ve doğrudan görüntülenmesine izin veren kolumella uygulayarak işlemi gerçekleştirirler.

Burun Estetiği İstanbul Merkezli Estetik İnternationalHangi uygulamanın yapılacağı cerrah ve hastanın isteğine bağlıdır. Bazı hastalara açık, bazı hastalara ise, kapalı burun estetiği uygun olacaktır. Kısaca hangi tekniğin uygun olacağına biraz da hastanın burun profili karar verir. Bu nedenle, hastanın istediği sonuçları dinlemek ve daha sonra ameliyat yapmak gerekir eğer onlara bu sonuçların mümkün olup olmadığı doğru şekilde ifade edilirse, hasta kendisini nelerin beklediğini bilerek burun estetiği yaptırır ve çıkan sonuçlardan sürpriz yaşamaz. Bu aynı zamanda revizyon burun estetiği cerrahisi riskini de aza indirger. Kısaca hastanın konu hakkında bilgilendirilmesi ve nihai sonucun nasıl olacağının belirtilmesi, tüm burun estetiği operasyonunun başarılı olmasına vesile olacaktır.

Revizyon burun estetiği, genellikle cerrahlar tarafından çok fazla yapılmak istenmeyen bir operasyondur. Hastanın bir önceki operasyonunda burun derisi azalmıştır ve yeniden yapılandırmak için biraz daha deriye ihtiyaç vardır. Ayrıca kesi yapılmış ve revizyon burun estetiği ile yeniden kesi yapılacak deri, ilk burun estetiği kadar çabucak iyileşemeyecektir. Zira burun dersi ilk hali kadar yapıcı ve işlevsel değildir. Burun estetiği cerrahları bu sebeple her zaman tek seferde doğru işlerle burun estetiğinin yapılması gerektiğinin altını çizerler. Revizyon burun estetiği operasyonu hem doktora, hem de hastaya son derece fazla zorluk yaşatabilir. Derinin azalmasından dolayı, gerilerek inceltilen cilt üst yüzeyi, revizyon operasyonundan sonra iyileşme döneminde sorun çıkaracağı gibi, iyileştikten sonra da burun cilt yapısının total yüz dokusundan daha farklı renkte olmasına sebep olabilir.

http://www.bulentcihantimur.com/estetik/yuz-estetigi/burun-estetigi Buradan takip edebilir detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yüzün büyük bir bölümünde yer alan ve dikkat çeken burun yapısı bu sebeple son derece iyi planlanarak ve revizyon burun estetiğine gerek kalmayacak şekilde tasarlanmalıdır. Burada da yine, diğer estetik cerrahi uygulamalarda olduğu gibi, cerrah seçiminin önemi ortaya çıkıyor.

Op. Dr. Bülent Cihantimur, Bugün burun estetiği fiyatlarının çok fazla değişkenlik göstermesinin altında yatan nedenlerden birisi, talep edilen bu operasyonun, daha ucuza yapılmaya çalışılıp, daha fazla hasta ile çok daha fazla para kazanma arzusudur. Bu sebeple burun estetiği yaptırmadan evvel, mutlaka cerrahın sanatsal bakış açısını dikkate almalısınız ve ucuz yapıyor diye, içinize sinmeyen bir cerraha burun estetiği yaptırmamalısınız. Burun estetiği fiyatı çok yüksek olan cerrahların isminin çok duyulmuş olması ve kullandığı ameliyat malzemelerinin kalitesi, kliniğinin bulunduğu semt gibi pek çok faktöre göre değişebiliyor. Hangi cerrahı seçeceğinize karar vermeden evvel, hem maddi durumunuzu hem de, cerrahın önceden yapmış olduğu burun estetiği operasyonlarını dikkate alarak planlama yapmanızı öneriyoruz. 

Kaynak: http://www.estetikinternational.com.tr/burun-estetigi/

Boyunuz ve Burun Estetiği arasındaki ilişki nasıl planlanmalıdır?

Burun Estetiği Bahadır Baykal

Türkiyenin en çok revizyon burun estetiği yapan doktorlarından Op.Dr. Bahadır Baykal’ın Burun Estetiğine bakışını bu makale de bulabilirsiniz.

Burun Estetiği Bahadır BaykalPek çok kişi haklı olarak, kendilerini mutsuz eden burun şekil bozukluklarını burun estetiği ameliyatları ile çözer. Bazı kişiler burunlarının büyük ve iri görünmesinden rahatsızdırlar. Bu aslında burun ameliyatı olmak isteyen pek çok hastanın ortak noktasıdır. Büyük bir burun, yüzün diğer özellikleri arasından rahatlıkla sıyrılıp dikkat çeker, yüzün tüm görünümünü baskılar ve gözleri, kaşları, elmacık kemikleri ya da dudakları görünmez kılabilir.

 

Sıklıkla karşılaştığımız bir diğer burun sorunu ise terminolojide “ski jumping nose” olarak adlandırılan, burun ucunun oldukça kalkık olduğu şekildir. Kayakla atlama yarışmalarında kayakçının atladıktan sonra kayağının yönünü yukarı doğru çevirmesiyle özdeşleşen bu durum aşırı kalkık burun ucuna benzetilir. Burun ucunun kalkık olduğu burun şekli bir dönem oldukça popular olmasına rağmen, son dönemlerde, hastanın boyuna bağlı olarak, yüz için çok tercih edilmemektedir.

Yine pek çok hasta, burun sırtındaki kemik ve kıkırdak çıkıntı konusunda sorun yaşar. Estetik cerrahide dorsal hump olarak (dorsal hump) adlandırılan, burun sırtındaki bu kemik ve kıkırdak  çıkıntısı özellikle profil görüntüsünde dikkat çekici olabilir.

 

Boy ve Burun Estetigi

 

Burnun, yüzle denge ve uyum oluşturması için rinoplastiden faydalanılmaktadır. Bu dengenin oluşturulması çok önemlidir. Ve tecrübelerim bana göstermiştir ki; burun estetiği ameliyatı öncesi hastanın boyu da dahil olmak üzere pek çok faktörü dikkate almak gerekmektedir. Sonuçta burnunuzun, yüzünüz ve genel görünümüzle ne kadar uyumlu olacağı oldukça kritik bir konudur.

Örnek vermek gerekirse;  kısa boylu ve minyon bir kişiye kalkık bir burun ucu yakışabilirken, burun delikleri çok dikkat çekeceğinden uzun boylu kişiler için uygun olmayacaktır. Bu nedenle ben, burun estetiği ameliyatı öncesi hastalarımın ameliyat ve tedavilerini planlarken, boy ve genel dış görüntüsünü de dikkate alıyorum.

 

Hastalarımıza neyin doğru olup olmayacağını anlayabilmek için, bütün olarak genel görüntüsüne de mutlaka bakmak gerekir. Burnunun çok büyük olduğunu söyleyen kısa boylu , minyon birine bakıp, asıl problemin çenenin küçük olmasından kaynaklandığını söylemekte mümkün olabilir.

 

Ya da diğer taraftan, uzun boylu bir hasta, küçük bir burun talebi ile gelebilir. Genel görüntü dikkate alındığında, bu hastalarda küçük bir burnun doğal durmama ihtimali konusunda hastayı doğru yönlendirmek gerekmektedir. İyi ve tecrübeli bir cerrah, burun estetiği ameliyatı öncesinde, muayenenizde tüm görüntünüzü dikkate alarak size yönlendirmelidir. Yüzünüzle birlikte, boyunuz, göz pozisyonunuz ve elmacık kemiği gibi tüm bu diğer faktörlerin doktorunuz tarafından analiz edilmesi, başarılı bir burun estetiği sonucu için çok önemlidir.

  

Rinoplasti sonrası yüz oranları

 

Burun yüzün genel görünümünde önemli rol oynayan , baskın bir yüz özelliğidir. Pek çok kişi estetik kaygılar, deformiteler ve / veya solunum problemleri  gibi burna ilişkin problem yaşamaktadır. Bu gibi sıkıntıları olan kişiler, burnun görünümü ya da işlevini iyileştirmek için rinoplastiden faydalanırlar.

 

Burun estetiği ameliyatı son derece güvenli ve etkili olması için,yıllar boyunca geliştirilmiş bir yöntemdir . Rinoplasti ile yüz özelliklerinin oranlarını düzenleyerek, tüm yüz estetiğini etkileyecek sonuçlara ulaşılmaktadır. Yüzün görünümünü değiştiren bir burun estetiği aslında yüz dinaminiğini de etkileyerek yüzdeki oranları da değiştirir.

 

Yüzde Denge ve Oran

 

Yüzdeki organların bir diğerine olan oranı ve simetrisi, yüzümüzün estetik görünümünü ciddi bir şekilde etkilemektedir. Birçok kişi ,yüzündeki kimi yapıların çok büyük, çok küçük, çok zayıf olduğunu düşünür. Bu oran ve denge sorunlarını gidermek için estetik cerrahiye ve bazen tamamlayıcı rinoplasti girişimlerine başvurulur.

Örnek vermek gerekirse; burun ebatlarında yapılacak değişiklik, gözlerin küçük ya da büyük görünmesine sebep olabilir. Eğer yüzünüzde proporsiyon ve simetri sorunu yaşıyorsanız, ameliyat öncesi muayenenizde bu konuyu mutlaka doktorunuzla konuşun ve konuyla ilgili doktorunuzun planını öğrendiğinizden emin olun.

 

Yüze uyumlu bir burun,yüzün genel görüntüsüne denge getirecektir. Pek çok kişi, burnunun yüzüne göre, çok büyük ya da çok küçük olduğundan şikayetçidir. Burun sırtındaki dorsal hump diye adlandırdığımız kemik ve kıkırdak çıkıntılarda yüzün proporsiyonunu olumsuz olarak etkileyebilmektedir.

 

Rinoplasti, burnun yüze uyacak şekilde, ebatlarının değiştirilebilmesi için mükemmel bir yoldur. Ve bu nedenledir ki, rinoplasti oldukça karmaşık bir ameliyat olarak kabul edilmektedir. Herkese uyan tek çözümün olmadığı ameliyatlardan birisidir ve her hasta için özel ameliyat planı gerektirmektedir. Cerrahın her hastaya  özel bir burun tasarlayabilmesi için, fonksiyonel ve estetik bakış açısını, bilgi ve deneyimiyle birleştirmesi gerekir. İyi bir performans ile yüze uyum ve denge getirilebilir.

 

Sonuçlarınızı Nasıl Tahmin Edebilirsiniz?

 

Ameliyat ile hedeflediklerinizin başarıya ulaşması için, cerrahların bir takım araçları vardır. Bu araçlardan en önemlisi doğal olarak: cerrahin tecrübesi. Konusuna hakim bir rinoplasti uzmanı, sizin ihtiyaçlarınız ve kendi önerileri konusunda sizinle rahat bir şekilde iletişim kurabilecektir.

 

Bir diğer araç ise bilgisayarlı tasarımdır. Bu teknolojiyi kullanarak, cerrah, hastanın tahmini dijital görüntüsünü yaratabilmektedir. Bu, doktor ve hasta arasında iletişimin daha kolay ve anlaşılır olmasının yanında, hastaya ameliyat sonucu hakkında da fikir edinecektir. Elbette bunun sadece bir ön görüntü olduğunu unutmamak gerekir, burun estetiği ameliyatı ile nasıl bir başarı yakalayabileceğiniz konusunda ciddi bir fikir verecektir ama nihai sonuçla aynısının olmasını beklemek doğru değildir.

 

Burun Estetiği Boyunuza OrantısıBeklentilerin Gerçekçiliği

 

Burun estetiği ameliyatı ile olağanüstü sonuçlara ulaşmak mümkündür ancak mucizeler beklemek ve burnununuzun, kafanızda resmettiğiniz burunla bire bir aynı olacağını düşünmek doğru olmayacaktır. Gerçekçi beklentileri ve net hedefleri olan hastaların rinoplasti girişimleri ve sonuçları başarılı olacaktır.

 

Ameliyat sonrasında hayal kırıklığına uğramamak için, beklentilerinizin ne kadar gerçekçi olduğunu araştırıp, doktorunuzla konuşun

İlk ameliyatlarında hayal kırıklığı yaşayan hastalar, sıklıkla revizyon burun estetiği ameliyatına yönlenirler ki bu ilk ameliyata göre daha zor, daha pahalı bir ameliyat olacaktır. Bazı hastalar için revizyon ameliyatlar gerçekten gerek şart iken, bazı hastalar ise, karşılayamadıkları gerçekçi olmayan beklentileri için ikinci bir ameliyat arayışına girerler. Bu gibi durumlarda ikinci bir ameliyat çözüm olmayacaktır.

 

Cerrahınıza Güvenin !

 

Burun estetiği ameliyatı sonrası yüzün tam olarak nasıl görüneceğini tahmin etmek mümkün değildir. Ancak başarılı ve deneyimli bir rinoplasti uzmanı, yüz oranlarını doğru değerlendirebileceği için, hedeflediğiniz sonuca ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

 

http://www.bahadirbaykal.com/burun-estetigi/

13 SORUDA BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI

13 soru da burun estetiği

Burun estetiği nedir?

Burun Estetiği ile alakalı bir çok soru soruluyor ve oldukça fazla merak edilen bir operasyon. Bu makale de bir çok sorunuz ile alakalı cevaplar bulabileceksiniz ve daha fazlası ile alakalı http://www.bulentcihantimur.com/estetik/yuz-estetigi/basit-burun-estetigi bu sayfayı ziyaret ederek bilgi alabilirsiniz.

Burundaki estetik ve sağlık açısından sorun teşkil eden deformasyonların tedavi edilerek düzeltilmesi ve yeniden şekillendirmesine burun estetiği denir. Burun estetiğine tıbbi literatürde rinoplasti denmektedir.

Burnun önemi nedir, kişinin yüz güzelliği ve sağlığı için neyi ifade eder?

İnsan yüzünün tam ortasına konumlanmış burun, estetik açıdan bütün yüz ifadesine yön veren bir organımızdır. Mükemmel bir uyum ve hatlara sahip yüzde orantısız bir burun yapısı bütün yüz güzelliğini gölgeler. Yüze negatif bir ifade katar. Bu da kişinin ruh sağlığını olumsuz etkilemektedir. Kendini beğenmeme ve özgüven sorunu ortaya çıkmaktadır.

Diğer taraftan vücudumuza giden oksijenin miktarı sağlıklı hava kanalları olan burun sayesinde belirlenmektedir. Burun eğriliği olan, hava kanallarının açısı daralmış bir burun yapısında yeterince nefes alımı kısıtlandığı için ciddi sağlık problemleri ortaya çıkabilmektedir.

Burun, ayrıca koku alma duyumuzdur. Bu fonksiyonun yanı sıra ses tonumuzu belirlemede önemli bir role sahiptir. Yani, ses tonu, koku alma, nefes alma ve estetik açıdan kaderimize yön veren bir organımızdır burun.

Burun estetiğinin amacı nedir?

Burun estetiğinin amacı, hastanın yüzüyle uyumlu, sağlık açısından fonksiyonları tam, doğal görünümlü, estetik oranlara sahip bir burun yapısının oluşturulmasıdır.

Bu ameliyat ile burunda ne gibi değişiklikler yapılabilir?

Burun estetiği ameliyatı ile hastanın burun kemeri ya da burun ucunun şekli yeniden oluşturulabilir. Küçük burun büyütülebilir ya da büyük burun küçültülebilir. Burun delikleri geniş ise daraltılır. Üst dudak ile burun arasındaki açı daraltılabilir. Burun ucu uzaması durdurulabilir.

Burun estetiğinde operasyon süreci ve sonrasını etkileyen faktörler nelerdir?

Burun estetiği ameliyatını etkileyen birçok faktör vardır. Bu faktörler ameliyat sırasında operasyonun gidişatını ve sonuçları, iyileşme dönemini etkileyen faktörlerdir. Bu faktörleri şöyle sıralayabiliriz:

Burun ucu cildinin kalınlığı ya da inceliği,

Burun kıkırdaklarının zayıf olması,

Yüz ile burun arasındaki açı değerlerinde ciddi orantısızlıkların varlığı,

Hastanın yaralarının geç ya da kötü iyileşmeye yatkın olması,

Ameliyat sonrasındaki iyileşme dönemi için doktor tavsiyelerine uyulmaması,

Önceden burun operasyonu geçirilmesi.

Başarılı bir burun estetiği operasyonu geçirmek istiyorum. Başarılı bir burun estetiği operasyonu sonucu nasıl olur?

Burun estetiği her yüze özel sonuçlar verir. Her yüz parmak izi gibidir. O nedenle burun estetiğinden alınacak sonuçlar o yüzle uyumlu olmalıdır. Her burun şekli her yüz ölçüsüyle örtüşmeyebilir ve sonuçlar hasta açısından şikâyet konusu olabilir. En başarılı burun estetiği sonuçları, kişinin yüzüyle uyumlu ölçülere sahip, doğal görünümlü, estetik operasyon geçirdiği anlaşılamayan, gözleri ve bakışları ön plana çıkaran burun planlamasının hayata geçirilmesiyle elde edilir.

Burun estetiği ameliyatı zor bir ameliyat mıdır?

Burun estetiği ameliyatı ülkemizde en sık yaptırılan estetik cerrahi operasyonların başında gelmektedir. Ülkemize özgü kemikli, iri, yüzle çoğu zaman uyumsuz bir burun yapımız var. Ve en çok şikâyetçi olduğumuz organımız da burnumuzdur. Çünkü insanlarımız burun yapılarını çoğunlukla sevmemektedirler.

En çok yaptırılan bu estetik operasyonun belirli standartları yoktur. Bunu bir by-pass ameliyatı olarak düşünümeyiz. Çünkü yukarda belirttiğimiz nedenlerden dolayı her hastanın yüz ölçülerine ve burun yapısına dikkat ederek burun estetiğini gerçekleştiririz. Hastanın yüzünün şekli, büyüklüğü, çene yapısı ve pozisyonu, elmacık kemiklerinin durumu, dudak yapısı, gözlerinin birbiriyle olan uzaklığı ve gözlerin büyüklüğü, kaş yapısı ve pozisyonu, kısaca yüzün bütün ayrıntısı düşünülerek burun yeniden oluşturulur. Yani kişiye özel bir çalışma gerekir. Estetik ve fonksiyonel açıdan önemli ve karmaşık bir organ olan burnun yeniden oluşturulması da en zor estetik operasyondur.

Bu yüzden burun estetiği operasyonu tam bir disiplin ve dikkat içinde gerçekleştirilmelidir. Ameliyat öncesi de hazırlıkların da tam olması gerekir.

Burun estetiği ameliyatım ne kadar sürer?

Burun estetiği ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ortalama 1-2 saatte bu ameliyat tamamlanır.

Ameliyat olacağım ama korkuyorum, korkumun nedeni ameliyat sırasında acı duymak. Bu operasyon sırasında acı duyuyor muyuz?

Genel anestezi altında gerçekleşeceği için ameliyat sırasında hasta herhangi bir ağrı ya da acı duymaz. Ameliyat sonrasında ilk iyileşme evresi içinde duyulabilecek hafif ağrılar, biz estetik cerrahların verdiği ağrı kesicilerle önlenerek, hastalarımızın daha konforlu bir iyileşme dönemi geçirmesi sağlanır.

Burnumdan nefes almakta güçlük çekiyorum, dışardan görüntüsünde eğrilik gibi hiçbir sorun yok. Acaba başka bir sorun mu var burnumda?

Burnun dış görüntüsü bazen yanıltıcı olabilir. Küçük yaşlarda düşme, çarpma gibi burnunuza darbeler almış olabilirsiniz. Bazen burnun dış görüntüsünde eğrilik olmasa da iç yapısında eğrilikler olabilmektedir. Bu da nefes almanızı yaş geçtikçe daha da güçleştirir.

Burun estetiğinde üst ve alt yaş sınırı var mıdır?

Burun estetiğinde alt yaş sınırı kadınlarda 17, erkeklerde 18’dir. Bunun nedeni ise, kadınların gelişimini erkeklerden daha erken yaşta tamamlamasıdır. Bu yaşlarda burundaki kemik ve kıkırdak dokusu gelişimini tamamlamış oluyor. Eğer daha erken yaşlarda ameliyat gerekiyorsa hastanın nefes alma sorununun sağlığını ciddi bir şekilde etkilemesi gerekiyor. Ayrıca kaza ve yaralanma durumlarında da burunda oluşan çökmeler, deformasyonlar alt yaş sınırına bakılmaksızın operasyonla düzeltilebilir.

Burun estetiği operasyonunda elde ettiğimiz birikim ve tecrübe üst yaş sınırında bir limiti söz konusu kılmıyor. Hasta ileri yaşlarda da eğer burnundan memnun değilse burun estetiği operasyonuyla doğal, estetik bir buruna kavuşabilir.

Eşim burun estetiği ameliyatı olmak istiyor ama erkeklerde burun estetiği ameliyatı kadınsı bir yüz ifadesine neden olur mu?

Yüz güzelliği denilince ilk akla gelen kadın yüzünün güzelliğidir. Dolayısıyla burun estetiği ameliyatını en çok yaptıran da hala kadınlardır. Ancak erkeklerde de son yıllarda burun estetiği ameliyatı hızla yaygınlaştı. Erkek ve kadın yüzünün güzelliği birbirinden farklı olduğu için bu yüz tiplerine gidecek burun estetiği oranlarının da temel standartları vardır. Örneğin kadınlarda sırt kısmı hafif aşağı doğru kavisli burun yapısı ideal olandır. Erkekte ise burun sırtının düz olması tercih edilir. Burun ucuyla üst dudak arasındaki mesafe de çok önemlidir. Bu açıda ölçü kaçırılırsa erkek yüzünde kadınsı bir burun yapısı ortaya çıkar. Çünkü burun ucu burun estetiğini belirleyen temel bölgedir. Kadınlarda burun ucunun dudakla olan mesafe 95 derecenin üzerinde olması gerekirken, erkeklerde bu açı 95’in altında olmalıdır. Aksi takdirde kadınsı bir burun formu elde etmiş olursunuz. Ayrıca burun ucunun çeneyle olan ilişkisi erkeklerde yine önemli bir ayrıntıdır. Burun ucu ile çene ucu arasına hayali bir düz çizgi çizdiğinizde erkeklerin dudakları bu çizginin biraz gerisinde kalmalıdır. Uç kısmı, genişliği, uzunluğu ve sırtı iyi planlanmış burun erkeğin yüz yapısında son derece doğal ve etkileyici durmaktadır.

>Burun estetiği olmak istiyorum, birçok yöntem var. Ancak hangisini olacağım, nasıl uygulanıyor bu yöntemler?

Burun estetiğinde iki farklı teknik uygulanır. Açık yöntem, kapalı yöntem. Burunda yapılacak revizyonlara göre tekniklerden biri tercih edilir. Ancak genellikle hastanın yüzünü güldürecek açık ameliyat tekniğini uyguluyoruz. Çünkü burnun her noktasına müdahale imkanı veren bir yöntem. Burun estetiği ameliyatları genel anestezi altında gerçekleştiriyoruz. Açık ameliyat tekniğinde burnun iki deliğini birleştiren dokuyu keserek ameliyat yapıyoruz. Şekil bozukluklarını, nefes almayı güçleştiren eğrilikleri bu teknikle rahatlıkla tedavi edebiliyoruz. Kesiler özel estetik dikişlerle izler fark edilmeyecek şekilde kapatılır.

Kapalı ameliyat tekniği ise burun deliği içinden yapılan kesi ile gerçekleştirilir. İz, burnun içinde kalır. Bu yöntem önemli bir cerrahi tecrübe gerektirmektedir.

Eğer tüm bu bilgiler dışında bilmek istedikleriniz var ise http://www.bulentcihantimur.com/estetik/yuz-estetigi/burun-estetigi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Lütfen sorularınızı iletmekten çekinmeyin. Sağlıklı günler dileriz.

Burun Estetiği Sonrası Yaşayacaklarınız

Burun estetiği en komplike estetik ameliyatların başında gelir. Popülerliği her geçen gün artan bu estetik operasyonda elde edilen sonuçlar da 20 yıl öncesine göre çok daha başarılı olmaktadır.

Başarının anahtarı ise, burun estetiği ameliyatlarında kullanılan yöntemlerin gelişmesi, muazzam bir hekim tecrübesi ve bilinçli hastaların sayısındaki artıştır. Sonuç ise son derece doğal görünümlü, ameliyat olduğu anlaşılmayan ve yüzle uyumlu, estetik oranlara sahip, kadında kadınsı, erkekte erkeksi karaktere sahip burun şekillerinin elde edilmesidir. Dolayısıyla hasta memnuniyetindeki yükselme de gözle görülmektedir. Bu sonuçlar elde edilirken hastalar açısından en çok merak edilen, kaygı duyulan aşamalardan biri de sonucun yüz güldürmesi kadar önemsenen iyileşme dönemidir. 

Burun estetiği sonrasında iyileşme dönemi hakkında birçok kulaktan dolma, tıbbi temeli olmayan söylentiler bu ameliyatı olacak kişilerde kaygılara, korkulara neden olmaktadır. Ancak sizin için estetik cerrahi uzmanı en doğru bilgiyi verecek kişidir. Sizi muayene edecek, burnunuzdaki deformasyonları değerlendirecek, isteklerinizi gerçekçi düzeyde ele alıp, yüzünüze yakışan burnu sizinle birlikte planlayacaktır. Yıllardır burun estetiği konusunda birçok başarılı ameliyat yapan Estetik ve Plastik Cerrah burun estetiği ameliyatı sonrası iyileşme döneminde hastaların karşılaşacakları aşamaları soru cevaplarla sizler için anlattı. 

Soru: Burun estetiği ameliyatında hasta tamamen uyuşturuluyor mu?

Cevap: Genel anestezi altında hasta tamamen uyutularak ameliyat gerçekleştiriliyor. 

Soru: Anestezi ilaçlarının etkisi ne kadar sürüyor?

Cevap: Uyuşturucu ilaçlar halsizliğe yol açabiliyor. Bazen bu halsizlik birkaç gün sürer. Eğer hasta ameliyattan sonraki birkaç gün uykusuzluk çekiyorsa, doktoruna danışmalı ve doktorunun vereceği uyku ilacını kullanmalıdır. 

Soru: Ameliyat sırasında ağrı ya da acı olur mu?

Cevap: Burun estetiği ameliyatı sırasında hasta genel anestezi altında uyutulduğu ağrı ve acı hissi oluşmaz. Hasta, ameliyatı sorunsuz, sıkıntısız bir şekilde atlatır. 

Soru: Ameliyattan sonra burnumuzu silmek ya da sümkürmek ihtiyacı olduğunda bunu yapabiliyor muyuz?

Cevap: Operasoyonun ardından dokuların hızla iyileşmesi gerekiyor. Hastaya düşen görevlerden biri de doku iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olmak. Ameliyattan sonraki 1 hafta boyunca burnu silmek ya da sümkürmek iyileşmeyi olumsuz etkileyebilir. O yüzden hastalarımıza tavsiye etmiyoruz. 

Soru: Ameliyat sonrasında burundan mı yoksa ağızdan mı nefes alınmalı?

Cevap: Buruna yerleştirilen tamponlar, hastanın burundan rahat nefes almasını engelleyebilir. Hastalarımız, tampon çıkarılana kadar ağzından nefes almalılar. 

Soru: Operasyonun ardından başımızı aşağı eğmemizin bir sakıncası var mı?

Cevap: Ameliyat sonrasında sızıntıları ve şişliği azaltmak için gün içinde başınızı dik tutmanızda, yukarıda tutmanızda yarar var. Başınızı dik tutmanız normal kan dolaşımını olumlu yönde etkiliyor. 

Soru: Ameliyat sonrası ilk günlerde uyurken başımızın pozisyonu nasıl olmalı, tek yastıkta uyumak sakıncalı mı?

Cevap: Burundan pansuman çıkarılmadığı sürece uyurken başınızın pozisyonu normal zamanlara göre daha dik olmalı. O nedenle iki yastık kullanmalısınız. Uzanıp dinlenirken de iki yastık kullanmaya özen göstermeli hastalar. 

Soru: İyileşme döneminde alacağımız ilaçları mutlaka doktorumuza sormalı mıyız?

Cevap: Kesinlikle doktorunuza danışarak ilaç kullanın. Reçeteye yazılan ilaçlar dışında ilaç kullanmanız iyileşme dönemini olumsuz etkileyebilir. Bu da hastanın mevcut konforunu bozar ve şikâyetlere neden olur. 

Soru: Tampon çok rahatsız ediyor, çıkarabilir miyim?

Cevap: Doktorunuzdan izin almadan kesinlikle tamponu çıkarmayın. 

Soru: Doktorum ağızdan nefes al dedi ama sürekli ağzımdan nefes aldığım için dudaklarım ve ağzım kuruyor. Bu kuruluğu önlemenin bir yolu var mı?

Cevap: Ağız ve dudak kuruluğunu gidermek için meyve suyu, su ve benzeri sıvı içecekleri azar azar, yudum yudum için. Bu içecekleri tüketirken kamış kullanmayın. İhtiyacınız olduğu kadar sıvı tükettiğinizden emin olun. Ameliyat sonrası burunu etkileyecek ağız hareketlerinden uzak durun. Sert ve zor çiğnen gıdaları bir süre tüketmemeye özen gösterin. Ağzınızdaki kuruluğun yanı sıra dudaklarda oluşacak kuruluğu gidermek için hastalarımıza krem kullanmalarını tavsiye ediyoruz. 

Soru: Ameliyat sonrasında burna alçı atel ve plaster konuluyor. Bunların konulması şart mı?

Cevap: İşlemin ardından burnunuza konulan alçı atel ve plaster burnunuzun şekil alması ve korunması için önemli. Bu pansumanların bozulmamasına dikkat edin. Alçı atel ve plasteri doktorunuz 1 hafta içinde çıkaracaktır. 

Soru: Burnumun altına konulan tamponlar ne zaman çıkarılacak, çünkü sızıntılarla iyice ıslandı ve rahatsız oluyorum.

Cevap: Burnunuzun altına konulan küçük tamponlar kanama oldukça değiştirilecektir. 

Soru: Burundan sızan kırmızı sıvı normal midir?

Cevap: Burun estetiği ameliyatı sonrasında burnunuzdan hafif kırmızı ya da pembe şeklinde sızıntı olur. Bu durum endişe yaratmasın. Son derece normaldir. Normal olmayan ve doktora başvurmanızı gerektiren durum ise burnunuzdan gelen kan kıvamı ve rengindeki sıvıdır. 

Soru: Pansuman çıkarıldığında burnun görüntüsü nasıl olur?

Okumaya devam et “Burun Estetiği Sonrası Yaşayacaklarınız”

ERKEKLERDE A’DAN Z’YE BURUN ESTETİĞİ

 

Burun estetiğinde ülkemizde erkekler daha hassas davranıyorlar. Çünkü erkeksi yüz ifadesini bozmayacak, aksine pekiştirecek ve daha dikkat çeken güzel bir yüz ifadesine kavuşmasını sağlayabilecek burun şekli istiyorlar. 

Burun estetiği son yıllarda kadar tarafından oldukça ilgi gören ve yaptırılan estetik ameliyat olarak ön plana çıkmaktadır. Ancak son dönemde erkekler arasında da burun estetiği hızla yayılıyor. Sosyal yaşamın gereksinimleri, beğenilme duygusu, özel ve iş hayatında dış görünümün, etkileyici yüz ifadesinin ortaya çıkması erkeklerin burun estetiği tercihlerinin başında gelmektedir. Ayrıca deviasyon ya da burun eğriliği dediğimiz, kişinin sağlığını ve estetik görüntüsünü de bozan bu şekil bozukluğu kadınlardan çok erkeklerde görülmektedir. Zamanla burun estetiği için zorlayıcı bir faktör olmaktadır. Soru ve cevaplar şeklinde erkeklerde burun estetiğiyle ilgili merak ettiğiniz bilgileri okuyucularımızla paylaşmaktan memnuniyet duyacağımızı belirtmek isteriz.

Burun Estetiği Burun Ucu Askılama

Erkeksi ve kadınsı burnu ayıran en temel fark nedir?

5 derecelik açı farkıdır. Burun estetiği ameliyatında üst dudak ile burun ucu arasında kadınlar ve erkekler için geçerli olan kriterler arasında 5 derecelik açı farkı vardır. Bu açı farkı tutturulamazsa erkek yüzünde kadınsı, ucu kalkık görünümlü bir burun ortaya çıkar. Erkeklerde üst dudak ile burun ucu arasındaki açı 90-95 derece olmalıdır. 95’in üzerine çıkarsa bu mesafe, bütün burun ve yüz, kadınsı bir burun ucuyla kadınsı bir yüz ifadesine bürünür. 

Erkeklerde burun uzunluğu ve genişliği ne kadar olmalıdır? Kadınlarınkinden farklı mıdır?

Erkeklerde burun uzunluğu ve genişliği karşıdan bakıldığında ortaya çıkar. Kadınlarda uygulanan burun uzunluğu ve genişliği kriterlerinin aynısı erkekler için geçerlidir. Çene ucundan alındaki saç çizgisine kadar olan mesafenin 3’te 1’i kadar olmalıdır burnun uzunluğu. Bu doğal ve ideal uzunluğun kriteridir. Burun genişliğini yine kişi kendi kendine hesaplayabilir. Aynanın karşısına geçip, bir göz genişliğini dikkate alarak burnun da bir göz ile aynı genişlikte mi değil mi sorusuna yanıt aramalılar. Burnun genişliği bir göz genişliği kadar olmalı. Ya da sağ kulaktan sol kulağa düz çizgideki mesafenin 5’te 1 kadar olmalıdır ideal burun genişliği. 

Erkek burnunda estetik ve sağlık açısından en sık karşılaşılan ve estetik operasyona ihtiyaç duyuran bozukluklar nelerdir?

Erkeklerin burnunda kadınlarınkine göre biraz daha farklı şekil bozukluklar gözlemlenmektedir. Burunda eğrilik (deviasyon), kartal burun da denilen burun sırtının yüksek olması, iri kemikli, kemerli, büyük ve uzun bir burna sahip olmaları, burun ucunda düşüklük en çok görülen şikâyet konusu deformasyonlardır.

Yüzümde kadınsı bir burun istemiyorum, diyen erkek en çok hangi konuda hassas olmalıdır? 

Burun estetiği ameliyatında erkek hastanın en duyarlı olduğu konu burun ucudur. Burun ucuyla üst dudak arasındaki uzaklık dikkate alınmadan yapılan burun estetiği ameliyatında kadınsı bir burun şeklinin ortaya çıkması ihtimali yüksektir. O nedenle aradaki açının erkeksi burun oluşturulması için çok iyi hesaplanıp ameliyatın ona göre planlanması gerekmektedir.  

Erkekler için burun estetiği ameliyatında önemli olan başka ölçüler var mı? Sadece burun estetiğiyle daha çekici, canlı bir yüz ifadesi yakalanıyor mu?

Burun estetiği ameliyatı yapılırken ölçüler vardır. Yüz hatlarıyla uyumlu kılan ölçüler. Bu ölçüler dikkate alınmadan, tek başına güzel görünen bir burun ortaya çıkarmak hasta açısından hayal kırıklığı demektir. Burun yüzümüzün tam ortasındaki hassas ve önemli bir organdır. Sağlıklı nefes almalı ve yüzün diğer bölgeleriyle tam bir estetik uyum içinde olmalıdır. Yukardaki yanıtlarımızda burun ucunun üst dudak ile yaptığı açının erkeksi bir burun için ne kadar önemli olduğunu söylemiştir. 

Erkeksi bir burun için burun estetiği ameliyatında dikkat edilmesi gereken bir başka konu ise burun ucu ve çene arasındaki çarpıcı ilişkidir. Erkek yüzünde burun ucu ve çene ahenk içinde olmalıdır. Çene yapısı erkeksi yüz ifadesini, otoriter yüz algısını oluşturan ve pekiştiren bir role sahiptir. Çene yapısı küçük, zayıf, silik olan erkeklerde yüz ifadesi daha yumuşak ve iddialı değildir. Ancak hafif öne doğru çıkık, biraz geniş bir çene erkeğin yüzüne sağlam, güçlü, etkileyici bir ifade katar. Burun ucuyla çene arasındaki ilişkide işte bu güçlü çene yapısının ahengi oldukça önemlidir. Aralarındaki güçlü bağı şöyle ifade edebiliriz: Burun ucundan çene ucuna hayali bir çizgi çizin. Erkek yüzünde dudaklar bu çizginin kadınlarınkinden daha da geride olmalıdır. Dudaklar bu çizgiden biraz içeride kalmalılıdır. Dudaklar bu çizginin dışına taşarsa erkeksi yüz ifadesi bozulur. 

Birçok erkeğin burun sırtı ya kartal burun şekli ya da kemerli, iri, kemikli ve eğridir. Erkekler en nasıl bir burun sırtına sahip olmak istiyorlar? 

Burun ucunun üst dudakla arasındaki açıyı erkeksi bir burun kriterine göre tanımladık. Yine burun ucunun çene ucuyla olması gereken ilişkilerinden bahsettik. Erkeklerde burun ucunu yüz hatlarıyla estetik ölçülere uygun bir şekilde oluştururken burun sırtının nasıl şekilleneceğini ortaya koymalıyız. Erkeklerin en çok tercih ettiği burun sırtı, düz bir burun sırtıdır. Burun estetiği ameliyatından sonra aşağı doğru kavisli bir burun sırtı erkekler tarafından tercih edilmez. Bu kavis, kadın burnuna yakışan bir planlamadır. Erkeklerde kadınsı bir burun ve yüz ifadesine neden olur. Burun estetiği ameliyatı olan erkekler bu konuda çok hassas ve dikkatliler. 

Burun estetiği ameliyatında, burun ucu, burun genişliği ve uzunluğu, burun sırtı gibi bölgelerde erkeksi burun ölçülerinden uzaklışıldığında ortaya nasıl bir sonuç çıkıyor?

Feminen bir görüntü ortaya çıkıyor. Erkek yüzünde kadınsı bir burun çevresindeki bakışları üzerine toplar. Bu da erkeğin huzursuz, mutsuz olmasına neden olur. Erkeksi ölçüler dikkate alınmadan yapılan bir burun estetiği ameliyatında aşırı küçültülmüş, kıkırdak dokusu fazla alınmış bir burun yapısı ortaya çıkmaktadır. 

Burun estetiği amaliyatı sonuçlarından memnun olmayan erkekler ikinci burun estetiği ameliyatıyla istediği burun yapısına kavuşur mu? 

Elbette kavuşur. Burun estetiği ameliyatı, vücudun en hassas bölgelerinden birine yapılan bir ameliyat olduğu için komplike ve zor bir operasyondur. Revizyon, yani ikinci burun estetiği ameliyatı ise daha zor ve karışıktır. Ancak ilk ameliyatın sonuçlarında ortaya çıkan ve hastayı memnun etmeyen deformasyonları ikinci ameliyat ile düzeltmek pekala mümkündür. Burun fazlaca küçültülmüşse, kadın burnu gibi küçük bir burun yapısı oluşturulmaşsa ikinci burun estetiği ameliyatıyla burun tekrar büyütülerek ideal ölçülere getirilir. Ya da burunda ortaya çıkan başka olumsuz sonuçlar farklı müdahalelerle ortadan kaldırılır. İkinci burun estetiği ameliyatında, aşırı küçültülen burun için kulak veya kaburgadan uygun kıkırdak dokusu çıkaraltılır ve burunda ihtiyaç duyulan bölgeye nakledilir.  

Burun estetiği ameliyatının başarılı sonuçlanması için erkek hastaya düşen görevler nelerdir? 

Erkek hastalarımız genellikle bilinçli hastalardır. Daha fazla bilgi için Doç. Dr. Tayfun Türkaslan’a ait www.estetikport.com sitesinden ulaşabilirsiniz. Burun estetiği ile geniş bilgiye de buradan ulaşabilirsiniz. Çok ince eleyip sık dokudukları için burnun her detayıyla ilgilenmektedir. Yüzünü çok iyi tanıyan, yüz hatlarını iyi bilen erkek hastaların estetik ameliyat sonrasındaki beklentileri de gerçekçi oluyor. Başka bir erkeğin yüzünde duran bir burun sizin yüzünüzde doğal ve estetik durmayabilir. Bu büyük ihtimalle böyle sonuçlanır. Çünkü her yüz farklıdır ve her yüze yakışan burun ölçüleri de farklıdır. Hastanın yüz ölçülerine uygun büyüklük, genişlik ve şekilde burun ortaya çıkarmak aslolandır.

Burun Estetiği – Rinoplasti ve Pinokyo Burun Sorunu

Meşhur masal kahramanı Pinokyo’nun uzayan burnu gerçek olabilir mi? Bu sorunun yanıtına “evet” dersek şaşırmayın. Bazı insanların burnu Pinokyo’nunki gibi uzayabiliyor. Yanlış okumadınız, burun ucu fark edilecek derecede oynayan kişiler, burnun gelişimini tamamladığı 20’li yaşlardan itibaren burun ucu Pinokyo’nunki gibi uzuyor.

Burun estetiği zamanla bozan Pinokyo burun şekil bozukluğu, zaman içinde ve yavaş yavaş gerçekleşiyor. Pinokyo burun deformasyonuyla ilgili daha önce hiçbir yerde okumadığınız gerçekleri soru cevaplar şeklinde sizler için hazırladık.

Pinokyo’nun burnu gibi insan burnu da gerçekten uzuyor mu?

Pinokyo, uzayan burnuyla hafızalarımıza kazındı. Bazı insanların burnu Pinokyo’nunki gibi olmasa da gerçekten uzayabiliyor. Bu tür durumlarla karşılaşabiliyoruz. Pinokyo burnu bir çeşit şekil bozukluğudur. Plunging nose olarak biliniyor. Yani burun ucunun büyümesi ve ileri doğru uzaması şeklinde ortaya çıkıyor.

Burun ne kadar uzuyor?

Burun son derece hassas hatlara sahiptir. Yüzün tam ortasında, yüz ifadesini tamamen etkileyen, ilk bakışta göze çarpan, beğenilme ya da beğenilmeme duygusu yaratan bir organdır. Aynı zamanda nefes alma gibi hayati bir fonksiyonu vardır. Burundaki milimetrik hat değişiklikleri burnun uzun ya da kısa görünmesine neden olabilmektedir. Pinokyo burun deformasyonlarında burun ucundaki uzamalar rol oynar. Burun ucunun estetik görüntüsünü bozacak milimetrik uzamalar söz konusudur.

Burun ucu uzaması gözle görülür mü, fark edilir mi?

Uzama başladıktan bir süre sonra estetik ölçülerin bozulmasıyla farkındalık başlıyor. Burun ucu aşağı yönde uzadıkça üst dudak arasındaki açı da bozuluyor. Kadınlarda bu açı 95 ile 115 derece arasında olmalıdır. Erkeklerde ise 90-95 derece arasındadır. Milimetrik uzamalar bu açıları kolaylıkla değiştiriyor. Burun ucu uzayarak üst dudağa daha da yaklaşıyor. Eğer kişinin çene yapısı ileri doğru ise, burun uzamasıyla birlikte adeta bir cadı yüzünü andıran ifade ortaya çıkıyor.

Burun estetiğiğindeki bozulma yüz ifadesinde ne gibi sorunlara yol açıyor?

Burnun yüz ile estetik uyumu bozuluyor. Pinokyo gibi burnu uzayan kişilere yandan ya da karşıdan bakıldığında daha uzun ve büyük bir burun görüntüsüyle karşılaşıyorsunuz. Burada burnun ideal uzunluğu nedir, sorusu akla gelmektedir. İdeal uzunlukta bir burnu belirlemek için yüzün alındaki saç çizgisinden çene ucuna kadar olan mesafeyi dikkate almamız gerekir. İdeal burun uzunluğu bu mesafenin üçte biri kadar olmalıdır.

Pinokyo burun sorunu yaşayanların burun estetiğinde başka ne gibi sorunlar yaşanabiliyor?

Burnun uzayan ya da kısalan tek bölgesi burun ucudur. Burnun sırt ve yan kısımlarında herhangi bir değişiklik olmaz.

Burun ucu hangi yaştan itibaren ortaya çıkmaktadır?

Burnun gelişimini tamamlaması 18 yaşına kadar sürer. 18 yaşından sonra kişinin burnu bu deformasyona yatkınsa burun ucu uzamaya başlar. Doğuştan gelmez ya da oluşmaz. Pinokyo burun uzaması, burun estetiğini bozan bir süreçtir. Bir anda ortaya çıkmaz. Zamanla kendini gösterir.

Burun ucunun Pinokyo’nunki gibi uzamasının nedeni nedir?

Burnu en çok etkileyen organ, yakınlığı nedeniyle ağızdır. Ağzın her türlü hareketinden etkilenir. Burun ucu ile üst dudak arasındaki kasa mimik kası diyoruz. Eğer bu kas çok dinamik, güçlü, çok gelişmiş olursa ağzın her hareketinde burun ucunu gerektiğinden çok fazla aşağı doğru çeker. Zaman içinde burun ucunu aşağı doğru şekillendirir, uzatır. Burun estetiğinin en önemli bölgesi olan burun ucunun ağızla olan ideal açısı bozulur. İlerleyen yaşın da etkisiyle burun ucu dokusu esnekliğini ve kalitesini kaybeder. Bu durum uzamayı arttıran önemli bir faktördür. Ayrıca burun ucu cildinin çok ince olması, ailede benzer sorunu olan bireylerin olması da önemlidir. Kadınların da, erkeklerin de burun estetiğini bozan bir durumdur.

Pinokyo burun sorunu belli burun tiplerinde daha mı çok ortaya çıkıyor?

Gülerken, konuşurken hatta yemek yerken burun ucu sürekli aşağı yönde hareket eden, oynayan burun yapısında zaman içinde uzama görülebilmektedir. Normal şartlar altında burun ucunun hareket etmemesi gerekir, ağız hareketlerinden etkilenmemelidir.

Kişi, burnunun Pinokyo’nunki gibi uzayıp uzamayacağını test edebilir mi?

Pinokyo burun sorununuz var mı yok mu, sorusunun yanıtını bulmanın basit yöntemleri vardır. En çarpıcı gözlemi ayna karşısında yapabilirsiniz. Karşıdan ya da yandan bakıldığında, ağız hareketleri sırasında burnunuzun ucunda oynama olup olmadığını görebilirsiniz. Ayrıca cepheden çekilen, özellikle vesikalık fotoğraflarınızı karşılaştırarak burun ucundaki uzama olup olmadığını daha net bir şekilde anlamak mümkündür.

Burun uzaması önemseniyor mu?

Çoğu insan Pinokyo burun uzaması sorununa aday olduğunu bilmiyor. Bilenler de konunun üzerinde durmuyor. İhmal edilen bu durum, orta yaş ve üzerinde ucu daha da sarkmış bir burun ortaya çıkıyor. Bu durum burunu ucu düşmesi diye bilinir. Aslında düşme yok, sarkma ve uzama vardır. Kimi durumlarda Pinokyo burun uzaması o kadar ilerler ve burun estetiğini bozar ki, hasta gayri ihtiyari bir şekilde gülerken dudağa doğru yaklaşan burun ucunu gizlemek için eliyle ağzını kapamak zorunda kalmaktadır.

Pinokyo burun uzaması nasıl tedavi edilmektedir.

Rinoplasti ideal ölçülerde tutmak için tedavi planlaması 20 ile 30 yaş arasında yapılmalıdır. Çünkü bu yaş aralığında uzama başlıyor ve fark edilebiliyor. Erken yaşlarda tedavi yoluna gidilmesi burun estetiğinin ileri yaşlarda korunması açısından önemlidir. Pinokyo burun uzamasının iki türlü tedavisi vardır. Bu tedavilerin burun estetiği ameliyatıyla birlikte yapılması tercih edilir. Burun estetiği ameliyatı esnasında burun ucundan dudağa kadar uzanan güçlü ve hareketli kas dokusu zayıflatılarak istenilen sonucun alınması sağlanır. Diğer yöntemde ise burun ucu açılır. Güçlü kas dokusuna müdahale edilerek sonuca gidilir. İki teknikte de sarkan ve uzayan burun ucu estetik ölçülere çekilir. Burun estetiğiyle birlikte yapılan bu yöntemlerden elde edilen sonuç kalıcıdır. Sonrasında burun ucunda herhangi bir uzama sözkonusu olmaz. Ayrıca burun ucundaki oynama ya da hareketlilik de kaybolur. 

BURUN ESTETİĞİ, ÇENE ESTETİĞİYLE DAHA BAŞARILI

Yüz güzelliğinde burun estetiği ülkemizde en sık yaptırılan estetik cerrahi operasyonların başında gelmektedir. Burun estetiğinde başarı, doğal ve yüzle uyumlu, kişiye özel yapıda bir burun oluşturmaktan geçer. Burada hastanın beklentilerinin de gerçekçi olması gerekmektedir. Eğer ki hasta elinde bir fotoğrafla gelip, doktorundan “ben bu burnu istiyorum” diye ısrar ediyor ve bu burun yapısı hastanın yüz hatlarıyla estetik uyum içinde değilse o zaman başarılı bir ameliyat sonucundan söz edilemez. Bu nedenle yüz hatlarını dikkate alarak, yüzüne yakışan bir buruna sahip olmak, gerçekçi beklentiyi tarif eder.

Arzu edilen burun şeklinin oluşturulması için burun göz yapısıyla, yüzün genişliğiyle, yüzün uzunluğuyla, yüzün diğer hatlarıyla uyumu çok önemlidir. Önemli olan bir diğer nokta ise çene ile burun arasındaki ilginç bağlantıdır. Çene yapısı ve şekliyle uyumlu bir burun ucu kadın ve erkekte hasta memnuniyetini arttıran bir faktördür. Çene yapısı özellikle erkeksi bir yüzün ortaya çıkması için önem arz eder. Erkeklerin çene yapısı daha dolgun, biraz uzun ve hafif köşeli olduğunda, uç kısmı biraz öne doğru olduğunda yüz daha erkeksi ve sert bir ifadeye bürünür. Kadında ise durum biraz daha farklıdır. Sönük, kaybolmuş bir çene arzu edilen bir şey değildir. Üçgen ya da yuvarlık yapıya sahip, çok dikkat çekmeyen, çok sivri ve uzun olmayan çene yapısı kadın yüzü için makbul olandır.

BURUN ESTETİĞİ VE ÇENE ESTETİĞİYLE İLGİLİ BİLİMSEL ÇALIŞMA

Çene ucu ile burun, daha doğrusu burun ucu arasındaki ilişki, bu ilişkinin burun estetiği ameliyatlarından alınan sonuçların başarı düzeyini etkilediği, hasta memnuniyetini arttırdığı bilimsel çalışmalarla ortaya konulmuştur.

Konuyla ilgili tıp dünyasının prestijli yayınlarından olan Amerika Tıp Dergisi JAMA Facial Plastic Surgery yakın zamanda bir araştırmanın sonuçlarını yayımladı. Araştırmayı Yale Üniversitesi ve Verona Üniveristesi’nin işbirliğiyle burun estetiğinden en iyi sonucun nasıl alınabileceğine dair bir araştırma bu. Burun estetiği üzerine yapılan çalışma 11 yıl boyunca sürdürüldü. Araştırma burun estetiği ve çene estetiğinin kombine olarak yapılabilirliğinin daha etkili sonuçlar verdiğini ortaya koydu. Burun estetiği ve çene estetiği sonuçlarından elde edilen sonuçlar iki hat arasındaki ahengi ortaya çıkardı. Burun estetiği sırasında çene ucuna yapılan estetik operasyonun yüzdeki estetik görünümün uzun vadeli ve maksimum düzeye çıkardığı ortaya konuldu.

BURUN ESTETİĞİ TEK BAŞINA YETERSİZ KALABİLİYOR

Burun estetiğini tek başına yaptığınızda, en başarılı ve doğal görünümlü sonucu alsanız bile çene ucundaki orantısızlık, geride kalma, küçüklük durumunda yüz ifadesinde arzu edilen beklentiyi karşılayamayabiliyor. Muhteşem bir burun oluşumuna karşın hastada, nedenini çok da anlamadığı bir memnuniyetsizlik yaratabiliyor.

Bu araştırma 2002 ve 2004 yılları arasında burun estetiği ve çene estetiği aynı anda yapılan 90 hastanın 2013 yılına kadar takip edilmesiyle gerçekleştirildi. Geçmişe dönük incelemeleri mercek altına alındı. Hastaların yüzde 52’sinde burun estetiğiyle bebaber çene büyütme operasyonu, yüzde 48’inde de çene küçültme ameliyatı gerçekleştirildi. Çene operasyonları için vücudun başka bölgelerinden alınan yağın çeneye nakliyle ve silikon implantlar kullanılarak gerçekleştirildi. Bu kombine operasyonların sonuçlarının uzun vadede yüzün estetik görünümünü olumlu yönde belirlediği gözlemlendi. 90 hasta da iki operasyonun sonuçlarından memnun kaldığını belirtti.

BURUN VE ÇENE ARASINDAKİ AHENGİN SIRRI

Peki çene ucuyla burun arasındaki ilişki nasıl olmalıdır? Kadınlarda ve erkeklerde burun ile çene ucu arasındaki ilişki birbirinden az da olsa farklıdır. Öncelikle iki cinste de burun ucu ve çene ucu arasında hayali düz bir çizgi çizmeliyiz. Kadınların dudak bölgesi bu düz çizginin hemen gerisinde kalmalıdır. Çizginin dışına çıkmamalıdır. Erkeklerde de ise kadınlarınkinden biraz daha geride kalmalıdır. Ayrıca burun estetiğinde kadınsı ve erkeksi burun, yüz ifadesini belirleyen açılar vardır. Kadınlarda burun ucunun üst dudak ile yaptığı açı 95 ile 115 derece arasında olmalıdır. Erkeklerde ise 90-95 dereceleri arasında olmalıdır. Erkeklerde bu açı 95 derecenin üzerine çıkarsa ucu kalkık kadınsı bir burun ortaya çıkar. 90’ın altına düşerse burun ucu düşmesi diye tabir ettiğimiz estetik deformasyon ortaya çıkar. Yine kadınlarda 95 derecenin altında burun ucu estetiği erkeksi bir burun şeklini ortaya çıkarır. 115’in üzerindeki burun estetiğinde burun delikleri karşıdan bakıldığında açık bir şekilde görülür ve bu hiç arzu edilmeyen bir durumdur.

BURUN ESTETİĞİ YÖNTEMLERİ

Burun estetiğinde iki yöntem uygulanıyor. Kapalı ve açık burun estetiği ameliyatı yöntemleri. Hastanın burnundaki deformasyonun durumuna, yüz hatlarına ve hastanın beklentilerine göre hangi yöntem daha uygunsa o teknik ile burun estetiği ameliyatı gerçekleştiriliyor. Burun estetiği operasyonları ülkemizde çok sık yapıldığı için hekim tecrübesi, en doğal ve başarılı sonuçların alınması noktasında çok yol kat etti diyebiliriz. Hatta burun estetiği konusunda Türk estetik cerrahlarının yaptığı ameliyatlar ve aldığı sonuçlar dünya standarlarını yakaladı hatta üzerine geçti. Doğal, yüzle uyumlu, estetik hatlara sahip, burun estetiği yapıldığı anlaşılmayan, hasta memnuniyetini maksimum düzeye getiren sonuçlar alınmaktadır. 

BURUN ESTETİĞİNDE İDEAL ÖLÇÜLER

Burun estetiğinde en çok şikâyet konusu olan şey, estetik yapılmış burunların birbirine benzemesi ve doğal olmaması konusudur. Hemen her hasta bu konuyu gündeme getirmektedir. Burun estetiğinde kişinin yüz hatlarına uygun bir şekilde yapılan işlemler sonrasında özgün, o bireye yakışan forma sahip burun şekli ortaya çıkar.. Bunu neden söylüyoruz, çünkü her burun estetiği ameliyatından sonra farklı burun oluşturmanın dünyaca kabul edilmiş belirli kuralları vardır. Burun estetiği konusunda uzmanlaşmış bir estetik cerrah, bu kuralların ışığı altında operasyonunu gerçekleştirdiğinde sağlıklı ve kişiye özel formda burun oluşturması işten bile değildir.

Burun estetiğinde bugün kullandığımız temel ölçülerin ortaya çıkışı 15. yüzyıla kadar gitmektedir. Ünlü Ressam Leonardo Da Vinci’nin eserlerinde belirlediği doğal güzelliğin oranlarını, estetik cerrahi operasyonlarımızda doğal ve yüzle uyumlu bir burun ortaya çıkarmak için kullanıyoruz. Da Vinci, ünlü tablosu Mona Lisa yüzün doğal güzelliğinin, Vitruan eseri ise insan vücudunun mükemmel oranlarının temel ölçülerini belirlemiştir.

BURNUN İDEAL UZUNLUK VE GENİŞLİK ÖLÇÜLERİ NEDİR?

Bu eserlerde Da Vinci, günümüzde de kanun olarak kabul edilen burun oranlarını şöyle belirlemiştir: Burnun ideal uzunluğu, karşıdan bakıldığında alnın saç köklerinden çeneye kadar olan mesafenin üçte biri oranında olmalıdır. Burnun genişliği ise, iki kulak arasındaki mesafenin 5’te 1’i ya da bir göz genişliği kadar olmalıdır.

Da Vinci’nin oransal güzelliği yüz ve burundaki estetik ölçüleri belirliyor. Dolayısıyla bu oransal güzellik temel alınarak ölçüsel güzellik burnun yüzle doğal uyumunda devreye giriyor.

KADINLARDA İDEAL ESTETİK BURUN ÖLÇÜLERİ

Da Vinci’nin belirlediği estetik kriterlere göre bir kadının burun ölçüleri şöyle tanımlanıyor: Kadının burun ucu ve üst dudak arasındaki açı 95 ila 115 derecedir. Bu açı 90’ın altına düşerse burun ucu düşmesi tablosuyla karşılaşırız. Burnun kökünün yüzle uyumlu olması açısından, yandan bakıldığında burnun köküyle yüz arasındaki ideal estetik açı 30 ila 40 derece arasındadır. Ayrıca dudakların konumu da önemlidir. Burada burun estetiğini belirleyen burun ucu ile çene ucu arasındaki ilişki de çok önemlidir. Burun ucundan çene ucuna hayali düz bir çizgi çekersek, dudaklar bu çizginin biraz gerisinde kalmalıdır.

ERKEKLERDE İDEAL ESTETİK BURUN ÖLÇÜLERİ

Erkeklerde burun estetiği ölçüleri kadınlarınkinden farklıdır. Erkekler burun estetiği konusunda daha hassastır. Burun ucunda yapılacak küçük bir hata, erkek yüzünde kadınsı bir burun oluşumuna yol açabilir. Erkeklerde burnun üst dudak ile yaptığı açı 90-95 arasındadır. 95’in üzerine çıkarsa ucu kalkık kadınsı bir burun, 90’ın altına düşerse ucu düşmüş bir burun ortaya çıkar. O nedenle burun ucu açısı için belirlenen kurallara uymak son derece önemlidir. Ayrıca dudaklar, burun ucu ve çene arasında hayali çizilen düz çizginin kadınlarinkine göre biraz daha gerisinde kalmalıdır.

AYNI ÖLÇÜLER FARKLI YÜZLERE ÖZGÜ BURNU NASIL OLUŞTURUR?

Bu bilgilerin ardından şu soruyu sorabilirsiniz: Bu ölçüler her burunda aynı sonuçlara, yani birbirine benzeyen estetik ameliyat olmuş burun görünümüne yol açmayacak mı? Hayır yol açmayacak. Kurallar standart, ancak her bireyin yüz hatları, birbirine oranı farklı. Bu kurallar çerçevesinde yapılan Burun Estetiği Ameliyatı bireyin yüz hatlarına uyum dikkate alınarak işlem gerçekleştirilir. Da Vinci’nin yaklaşımı değişik yüzlerle uyumlu ve doğal görünen burun formunu yaratmayı amaçlamıştır. Dolayısıyla bu kurallara göre yapılan bir burun diğerlerine benzemez ve son derece doğal görünür.

DA VİNCİ ÖLÇÜLERİNDEN UZAK BURUN ESTETİĞİ SONUCU

Da Vinci’nin belirlediği estetik ve doğal görünüm ölçüsünün dikkate alınmadığı burun estetiği ameliyatında yüzle yakışmayan küçüklükte burun şekli ortaya çıkar. Hatta köşeli bir yüzde yuvarlak hatlı bir burun ya da tam tersi görünüme sahip, yüzde çok emanet duran bir sonuç ortaya çıkabilir. Erkek yüzünde kadınsı bir burun ile karşılaşmak sürpriz olmaz. Yüzle uyumsuz burun estetiği ameliyatı sonuçları ikinci bir burun estetiği operasyonunu gerektirebilir.

Burun estetiği olanlar ünlü Ressam Da Vinci’nin doğal güzellik estetik oranlarını kullandığımızın farkında değiller. Ünlü Ressam’ın belirlediği oranlarla hastanın yüzünü güldürüyoruz. Burun estetiği olmak isteyenlerin çoğu kemikli ve yüzüne göre büyük bir burundan şikayet ediyorlar. Coğrafyamızda yaşayan nüfusun burun özelliği genellekli kemikli ve büyüktür. Birbirinden çok farklıdırlar. Yüz hatlarıyla uyumsuzdurlar çoklukla. Yüze göre büyük ya da küçük, geniş veya burun ucu düşük, kemikli ve kemerlidir. Bu durum yüz güzelliğini, ifadesini direkt etkilemektedir. Zaten en çok burnumuzdan şikayet ederiz. Çoğu zaman bu şikâyet stres konusuna ve psikolojik takıntıya dönüşür. Özgüven ve beğenilmeme duygusuna kapılır. Sosyal ilişkileri zayıflar.

DOĞAL GÖRÜNÜMLÜ VE İŞLEVSEL BURUN ESTETİĞİ YÖNTEMİ

Doğal ve yüzle uyumlu estetik görüntüye sahip burna sahip olmak için iki farklı estetik ameliyat yöntemi kullanılmaktadır. Açık ve kapalı ameliyat yöntemleri. Biz iki tekniği birleştiriyoruz. Kapalıdan açığa tekniğini uyguluyoruz. Iki farklı yöntemin sağladığı avantajları tek bir yöntemde topluyoruz. Burun ucunu, burnun sırtını, genişliğini, kanatlarının pozisyonunu, yüzle yaptığı açıları olması gerektiği gibi yapıyoruz. Burun estetik olarak kişiye özel ideal doğal güzellik ölçülerine getirilirken, aynı zamanda nefes alma gibi ana fonksiyonunu da en sağlıklı biçimde yerine getirecek yapıya kavuşuyor. Burun estetiğindeki amaç, hem doğal ve kişiye özel görünümde, hem de fonksiyonel bir burun oluşturmak.  

SORU CEVAPLARLA BURUN ESTETİĞİ SONRASI İYİLEŞME DÖNEMİ

Burun estetiği sonrası iyileşme dönemi, arzu edilen burun formunun ortaya çıkması, hastanın memnuniyeti açısından çok önemli bir zaman dilimidir. İyileşmenin evreleri ve hastanın dikkat etmesi gereken kurallar söz konusudur. Doktor tavsiyelerine harfiyen uyulması, başarılı sonucu etkileyen faktörlerdendir. İyileşme dönemiyle ilgili merak edilen bilgileri soru cevaplar şeklinde sizler için hazırladık.

Soru: Burun estetiğinde verilen anestezinin etkisi hemen geçiyor mu?

Yanıt: Ameliyatta acı, ağrı hissetmemeniz için verilen uyuşturucu ilaçlar, vücutta bir miktar halsizliğe neden olabilmektedir. Bunun etkisini birkaç gün hissedersiniz. Uykusuzluk problemi oluşursa, doktorunuz tarafından ilk hafta uyku ilacı kullanmanız tavsiye edilebilir.

Soru: Burnun ameliyat sonrası görüntüsü hastada endişeye yol açar mı?

Yanıt: Burnunuzun ameliyat sonrası görüntüsüne aldanmayın. Biraz sabretmeniz gerekir. Şişlik ve hafif morluklar çoğunlukla hastayı korkutabiliyor. İlk birkaç gün hastada strese yol açabiliyor. Ama birkaç gün içinde bu morlukların zamanla azaldığını hasta gördüğünde endişeleri de ortadan kalkıyor. Tam iyileşmenin 6 ay ile 1 yıl arasında gerçekleştiği unutulmamalıdır.

Soru: Akıntı var, burnun silinmesi gerekiyor. Burnu silmemiz zararlı mı?

Yanıt: Ameliyat bölgesinin, dokuların iyileşmesi açısında burnu silmek ya da sümkürmekten kaçınmak gerekiyor. Yoksa dokulara zarar verilebilir. 1 hafta ya da daha uzun süre sabretmek gerekiyor.

Soru: Ameliyat sonrası burundan mı nefes alınmalı, yoksa ağızdan mı nefes alınmalı?

Yanıt: Hasta burundan rahat nefes alamaz. Çünkü tampon bulunur. Tampon çıkana kadar ağızdan nefes alınması tavsiye edilir.

Soru: Gece yatarken burnumuzu belirli bir pozisyonda tutmamız gerekiyor mu?

Yanıt: Burnunuzdan pansuman çıkarılmadığı müddetçe yatakta uyurken ya da dinlenirken en az iki yastık kullanarak başınızı dik bir pozisyonda tutun. Kan dolaşımını olumlu etkileyen bir pozisyondur bu. Hatta operasyon sonrasında şişliği azaltmak için gün içinde başınızı mümkün olduğunca dik tutmaya çalışın.

Soru: İlaç kullanımında dikkat edilmesi kurallar nelerdir?

Yanıt: Ameliyat sonrası doktorunuz size birtakım ilaçlar verecektir. Bunları düzenli kullanmanız ve doktorunuzun bilgisi ve onayı dışında başka ilaç kullanmamanız iyileşmenin başarısını etkileyecektir.

Soru: Tampon rahatsız ettiğinde doktora danışmadan tamponu çıkarabilir miyiz?

Yanıt: Hayır, doktorun izni olmadan burnunuzdaki tamponu çıkarmayın.

Soru: Burun estetiği ameliyatı sonrası ağzımdan nefes alıyorum. Sürekli dudaklarım ve ağzım kuruyor. Ne yapmalıyım?

Yanıt: Burunda tampon kaldığı sürece ağızdan nefes almak elbette ağız kuruluğuna ve dudaklarda kuruluğa neden olacak. Bunun önüne geçmek için meyve suyu, su gibi içecekleri yudum yudum içmeniz gerekiyor. Kamış kullanarak su içmeyin. Bu kuruluğun giderilmesini sağlamaz. Bol bol içecek tüketin. Dudak kremi kullanın. Sert ve çiğnenmesi zor gıdaları bu süre içinde tüketmemeye özen gösterin.

Soru: Burundaki bandajlar ne zaman çıkarılır?

Yanıt: Burun estetiği ameliyatı sonrasında korunması ve şekil alması için burunda alçı atel ve plaster konulacaktır. Bunları kesinlikle bozmayın. 7 gün içinde doktorunuz tarafından bunlar alınacaktır.

Soru: Burnun altına neden tampon konuluyor?

Yanıt: Burnun altına konulan küçük tampon, oluşacak hafif kanamaları önlemek içindir. Kanama oldukça değiştirilir.

Soru: Burundaki sızıntılardan endişelenmeli miyim?

Yanıt: Ameliyat sonrası burnunuzdan pembe ya da açık kırmızı şeklinde sızıntılar olacaktır. Eğer bu sızıntılar kırmızı kana dönüşmüş ve sürekli oluyorsa mutlaka doktorunuzla bu durumu paylaşın.

Soru: Pansumanlar çıkarıldığında burnum nasıl görünür?

Yanıt: Burnun ve çevresinin dokularında hafif renk değişikliği ve hafif düzeyde şişme görülür. Burnun ucu biraz yukarı doğru olabilir. Bu kesinlikle sizi endişelendirmesin. Şişliklerin inmesi, burun ucunun planlanan konuma gelmesi ve derideki renk değişikliğinin düzelmesi zaman içinde gerçekleşecektir.

Soru: Tampon çıkarıldıktan sonra burnumuzu temizleyebiliyor muyuz?

Yanıt: Tamponun çıkarılmasının ardından kulak temizleme pamuklu çubukları kullanarak, günde 2-3 defa özenli hareketlerle, çubukları delikten yukarı doğru sokmadan burnunuzu temizlemenizde herhangi bir sakınca yoktur.

Soru: Tampondan sonra hapşırmak ya da burnu silmek zararlı mı?

Yanıt: Tampon alındığında burundaki tıkanıklık sürer. Bu durum gayet normaldir. Eğer burnunuzu silmek ihtiyacı hissederseniz bunu itinalı bir şekilde yapmanız gerekir. Hapşırırken de ağzınızı mutlaka açın. Kendinizi tutmayın.

Soru: Tampon alındığında burun damlası ya da sprey kullanmak doğru mu?

Yanıt: Tampon sonrasında burnu açacak damla ya da sprey kullanılması doğru değildir. Kullanmayınız.

Soru: Günlük yaşama, iş hayatına ne zaman dönülüyor?

Yanıt: Burun estetiği ameliyatı sonrasında tamponlar alınınca iş hayatınıza hafif makyaj da yaparak dönebilirsiniz.

Soru: Ameliyat sonrası sigara içmek istiyorum. Ameliyatın sonuçlarını etkiler mi?

Yanıt: Kesinlikle olumsuz etkiler. Sigara kullanıldığında şişlikler daha geç iner. Dolayısıyla iyileşme döneminde sigara kullanımını önermiyoruz.

Soru: İyileşme döneminde yapılmaması gereken yanlış davranış modelleri var mı?

Yanıt: Burna zarar vermemek, burunla sık sık oynamamak için elleri burundan tutmaya özen gösterilmeli. Ayrıca düğmeli kıyafet giyilmeli.

Soru: Dişlerimi fırçalarken dikkat edilmesi gereken kurallar var mı?

Yanıt: Diş fırçalarken özellikle üst dudağı fazla yukarı kaldırmamaya dikkat edin. Dudakları genel olarak az hareket ettirin. Yumuşak diş fırçası kullanın. Sert hareketlerden kaçının.

Soru: Güneşe çıkmanın zararı var mıdır?

Yanıt: İyileşmenin doğal sürecine zarar verebileceği için, yüz ve burnu yaklaşık 1 ay boyunca direkt güneş ışınlarından uzak tutun.

Soru: Ameliyat sonrasında spor yapabiliyor muyum?

Yanıt: Ameliyattan sonraki 14 gün boyunca eğilmekten, sizi yoran günlük koşuşturma temposundan ve kan basıncını arttıran ağır hareketlerden kaçının.

Soru: Sağlıklı görebilmem için ameliyat sonrasında da gözlük kullanmam gerekiyor? Ne zaman gözlük takabilirim?

Yanıt: Hastalarımız ihtiyaç durumunda 3. veya 4. günden sonra lens kullanabilir.

Soru: İyileşme döneminde ne kadar aralıklarla doktor kontrolüne gidiliyor?

Yanıt: Bu konuda doktorunuz sizi bilgilendiriyor. Ameliyatınızın durumuna göre kontrol takvimi belirliyor. Bu kontrolleri kesinlikle aksatmayın.  

http://www.bahadirbaykal.com/burun-estetigi-ameliyati-rinoplasti-hakkinda-hersey/