Burun Estetiği – Rinoplasti ve Pinokyo Burun Sorunu

Meşhur masal kahramanı Pinokyo’nun uzayan burnu gerçek olabilir mi? Bu sorunun yanıtına “evet” dersek şaşırmayın. Bazı insanların burnu Pinokyo’nunki gibi uzayabiliyor. Yanlış okumadınız, burun ucu fark edilecek derecede oynayan kişiler, burnun gelişimini tamamladığı 20’li yaşlardan itibaren burun ucu Pinokyo’nunki gibi uzuyor.

Burun estetiği zamanla bozan Pinokyo burun şekil bozukluğu, zaman içinde ve yavaş yavaş gerçekleşiyor. Pinokyo burun deformasyonuyla ilgili daha önce hiçbir yerde okumadığınız gerçekleri soru cevaplar şeklinde sizler için hazırladık.

Pinokyo’nun burnu gibi insan burnu da gerçekten uzuyor mu?

Pinokyo, uzayan burnuyla hafızalarımıza kazındı. Bazı insanların burnu Pinokyo’nunki gibi olmasa da gerçekten uzayabiliyor. Bu tür durumlarla karşılaşabiliyoruz. Pinokyo burnu bir çeşit şekil bozukluğudur. Plunging nose olarak biliniyor. Yani burun ucunun büyümesi ve ileri doğru uzaması şeklinde ortaya çıkıyor.

Burun ne kadar uzuyor?

Burun son derece hassas hatlara sahiptir. Yüzün tam ortasında, yüz ifadesini tamamen etkileyen, ilk bakışta göze çarpan, beğenilme ya da beğenilmeme duygusu yaratan bir organdır. Aynı zamanda nefes alma gibi hayati bir fonksiyonu vardır. Burundaki milimetrik hat değişiklikleri burnun uzun ya da kısa görünmesine neden olabilmektedir. Pinokyo burun deformasyonlarında burun ucundaki uzamalar rol oynar. Burun ucunun estetik görüntüsünü bozacak milimetrik uzamalar söz konusudur.

Burun ucu uzaması gözle görülür mü, fark edilir mi?

Uzama başladıktan bir süre sonra estetik ölçülerin bozulmasıyla farkındalık başlıyor. Burun ucu aşağı yönde uzadıkça üst dudak arasındaki açı da bozuluyor. Kadınlarda bu açı 95 ile 115 derece arasında olmalıdır. Erkeklerde ise 90-95 derece arasındadır. Milimetrik uzamalar bu açıları kolaylıkla değiştiriyor. Burun ucu uzayarak üst dudağa daha da yaklaşıyor. Eğer kişinin çene yapısı ileri doğru ise, burun uzamasıyla birlikte adeta bir cadı yüzünü andıran ifade ortaya çıkıyor.

Burun estetiğiğindeki bozulma yüz ifadesinde ne gibi sorunlara yol açıyor?

Burnun yüz ile estetik uyumu bozuluyor. Pinokyo gibi burnu uzayan kişilere yandan ya da karşıdan bakıldığında daha uzun ve büyük bir burun görüntüsüyle karşılaşıyorsunuz. Burada burnun ideal uzunluğu nedir, sorusu akla gelmektedir. İdeal uzunlukta bir burnu belirlemek için yüzün alındaki saç çizgisinden çene ucuna kadar olan mesafeyi dikkate almamız gerekir. İdeal burun uzunluğu bu mesafenin üçte biri kadar olmalıdır.

Pinokyo burun sorunu yaşayanların burun estetiğinde başka ne gibi sorunlar yaşanabiliyor?

Burnun uzayan ya da kısalan tek bölgesi burun ucudur. Burnun sırt ve yan kısımlarında herhangi bir değişiklik olmaz.

Burun ucu hangi yaştan itibaren ortaya çıkmaktadır?

Burnun gelişimini tamamlaması 18 yaşına kadar sürer. 18 yaşından sonra kişinin burnu bu deformasyona yatkınsa burun ucu uzamaya başlar. Doğuştan gelmez ya da oluşmaz. Pinokyo burun uzaması, burun estetiğini bozan bir süreçtir. Bir anda ortaya çıkmaz. Zamanla kendini gösterir.

Burun ucunun Pinokyo’nunki gibi uzamasının nedeni nedir?

Burnu en çok etkileyen organ, yakınlığı nedeniyle ağızdır. Ağzın her türlü hareketinden etkilenir. Burun ucu ile üst dudak arasındaki kasa mimik kası diyoruz. Eğer bu kas çok dinamik, güçlü, çok gelişmiş olursa ağzın her hareketinde burun ucunu gerektiğinden çok fazla aşağı doğru çeker. Zaman içinde burun ucunu aşağı doğru şekillendirir, uzatır. Burun estetiğinin en önemli bölgesi olan burun ucunun ağızla olan ideal açısı bozulur. İlerleyen yaşın da etkisiyle burun ucu dokusu esnekliğini ve kalitesini kaybeder. Bu durum uzamayı arttıran önemli bir faktördür. Ayrıca burun ucu cildinin çok ince olması, ailede benzer sorunu olan bireylerin olması da önemlidir. Kadınların da, erkeklerin de burun estetiğini bozan bir durumdur.

Pinokyo burun sorunu belli burun tiplerinde daha mı çok ortaya çıkıyor?

Gülerken, konuşurken hatta yemek yerken burun ucu sürekli aşağı yönde hareket eden, oynayan burun yapısında zaman içinde uzama görülebilmektedir. Normal şartlar altında burun ucunun hareket etmemesi gerekir, ağız hareketlerinden etkilenmemelidir.

Kişi, burnunun Pinokyo’nunki gibi uzayıp uzamayacağını test edebilir mi?

Pinokyo burun sorununuz var mı yok mu, sorusunun yanıtını bulmanın basit yöntemleri vardır. En çarpıcı gözlemi ayna karşısında yapabilirsiniz. Karşıdan ya da yandan bakıldığında, ağız hareketleri sırasında burnunuzun ucunda oynama olup olmadığını görebilirsiniz. Ayrıca cepheden çekilen, özellikle vesikalık fotoğraflarınızı karşılaştırarak burun ucundaki uzama olup olmadığını daha net bir şekilde anlamak mümkündür.

Burun uzaması önemseniyor mu?

Çoğu insan Pinokyo burun uzaması sorununa aday olduğunu bilmiyor. Bilenler de konunun üzerinde durmuyor. İhmal edilen bu durum, orta yaş ve üzerinde ucu daha da sarkmış bir burun ortaya çıkıyor. Bu durum burunu ucu düşmesi diye bilinir. Aslında düşme yok, sarkma ve uzama vardır. Kimi durumlarda Pinokyo burun uzaması o kadar ilerler ve burun estetiğini bozar ki, hasta gayri ihtiyari bir şekilde gülerken dudağa doğru yaklaşan burun ucunu gizlemek için eliyle ağzını kapamak zorunda kalmaktadır.

Pinokyo burun uzaması nasıl tedavi edilmektedir.

Rinoplasti ideal ölçülerde tutmak için tedavi planlaması 20 ile 30 yaş arasında yapılmalıdır. Çünkü bu yaş aralığında uzama başlıyor ve fark edilebiliyor. Erken yaşlarda tedavi yoluna gidilmesi burun estetiğinin ileri yaşlarda korunması açısından önemlidir. Pinokyo burun uzamasının iki türlü tedavisi vardır. Bu tedavilerin burun estetiği ameliyatıyla birlikte yapılması tercih edilir. Burun estetiği ameliyatı esnasında burun ucundan dudağa kadar uzanan güçlü ve hareketli kas dokusu zayıflatılarak istenilen sonucun alınması sağlanır. Diğer yöntemde ise burun ucu açılır. Güçlü kas dokusuna müdahale edilerek sonuca gidilir. İki teknikte de sarkan ve uzayan burun ucu estetik ölçülere çekilir. Burun estetiğiyle birlikte yapılan bu yöntemlerden elde edilen sonuç kalıcıdır. Sonrasında burun ucunda herhangi bir uzama sözkonusu olmaz. Ayrıca burun ucundaki oynama ya da hareketlilik de kaybolur. 

Bir Cevap Yazın