Burun Estetiği Sonrası Yaşayacaklarınız

Burun estetiği en komplike estetik ameliyatların başında gelir. Popülerliği her geçen gün artan bu estetik operasyonda elde edilen sonuçlar da 20 yıl öncesine göre çok daha başarılı olmaktadır.

Başarının anahtarı ise, burun estetiği ameliyatlarında kullanılan yöntemlerin gelişmesi, muazzam bir hekim tecrübesi ve bilinçli hastaların sayısındaki artıştır. Sonuç ise son derece doğal görünümlü, ameliyat olduğu anlaşılmayan ve yüzle uyumlu, estetik oranlara sahip, kadında kadınsı, erkekte erkeksi karaktere sahip burun şekillerinin elde edilmesidir. Dolayısıyla hasta memnuniyetindeki yükselme de gözle görülmektedir. Bu sonuçlar elde edilirken hastalar açısından en çok merak edilen, kaygı duyulan aşamalardan biri de sonucun yüz güldürmesi kadar önemsenen iyileşme dönemidir. 

Burun estetiği sonrasında iyileşme dönemi hakkında birçok kulaktan dolma, tıbbi temeli olmayan söylentiler bu ameliyatı olacak kişilerde kaygılara, korkulara neden olmaktadır. Ancak sizin için estetik cerrahi uzmanı en doğru bilgiyi verecek kişidir. Sizi muayene edecek, burnunuzdaki deformasyonları değerlendirecek, isteklerinizi gerçekçi düzeyde ele alıp, yüzünüze yakışan burnu sizinle birlikte planlayacaktır. Yıllardır burun estetiği konusunda birçok başarılı ameliyat yapan Estetik ve Plastik Cerrah burun estetiği ameliyatı sonrası iyileşme döneminde hastaların karşılaşacakları aşamaları soru cevaplarla sizler için anlattı. 

Soru: Burun estetiği ameliyatında hasta tamamen uyuşturuluyor mu?

Cevap: Genel anestezi altında hasta tamamen uyutularak ameliyat gerçekleştiriliyor. 

Soru: Anestezi ilaçlarının etkisi ne kadar sürüyor?

Cevap: Uyuşturucu ilaçlar halsizliğe yol açabiliyor. Bazen bu halsizlik birkaç gün sürer. Eğer hasta ameliyattan sonraki birkaç gün uykusuzluk çekiyorsa, doktoruna danışmalı ve doktorunun vereceği uyku ilacını kullanmalıdır. 

Soru: Ameliyat sırasında ağrı ya da acı olur mu?

Cevap: Burun estetiği ameliyatı sırasında hasta genel anestezi altında uyutulduğu ağrı ve acı hissi oluşmaz. Hasta, ameliyatı sorunsuz, sıkıntısız bir şekilde atlatır. 

Soru: Ameliyattan sonra burnumuzu silmek ya da sümkürmek ihtiyacı olduğunda bunu yapabiliyor muyuz?

Cevap: Operasoyonun ardından dokuların hızla iyileşmesi gerekiyor. Hastaya düşen görevlerden biri de doku iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olmak. Ameliyattan sonraki 1 hafta boyunca burnu silmek ya da sümkürmek iyileşmeyi olumsuz etkileyebilir. O yüzden hastalarımıza tavsiye etmiyoruz. 

Soru: Ameliyat sonrasında burundan mı yoksa ağızdan mı nefes alınmalı?

Cevap: Buruna yerleştirilen tamponlar, hastanın burundan rahat nefes almasını engelleyebilir. Hastalarımız, tampon çıkarılana kadar ağzından nefes almalılar. 

Soru: Operasyonun ardından başımızı aşağı eğmemizin bir sakıncası var mı?

Cevap: Ameliyat sonrasında sızıntıları ve şişliği azaltmak için gün içinde başınızı dik tutmanızda, yukarıda tutmanızda yarar var. Başınızı dik tutmanız normal kan dolaşımını olumlu yönde etkiliyor. 

Soru: Ameliyat sonrası ilk günlerde uyurken başımızın pozisyonu nasıl olmalı, tek yastıkta uyumak sakıncalı mı?

Cevap: Burundan pansuman çıkarılmadığı sürece uyurken başınızın pozisyonu normal zamanlara göre daha dik olmalı. O nedenle iki yastık kullanmalısınız. Uzanıp dinlenirken de iki yastık kullanmaya özen göstermeli hastalar. 

Soru: İyileşme döneminde alacağımız ilaçları mutlaka doktorumuza sormalı mıyız?

Cevap: Kesinlikle doktorunuza danışarak ilaç kullanın. Reçeteye yazılan ilaçlar dışında ilaç kullanmanız iyileşme dönemini olumsuz etkileyebilir. Bu da hastanın mevcut konforunu bozar ve şikâyetlere neden olur. 

Soru: Tampon çok rahatsız ediyor, çıkarabilir miyim?

Cevap: Doktorunuzdan izin almadan kesinlikle tamponu çıkarmayın. 

Soru: Doktorum ağızdan nefes al dedi ama sürekli ağzımdan nefes aldığım için dudaklarım ve ağzım kuruyor. Bu kuruluğu önlemenin bir yolu var mı?

Cevap: Ağız ve dudak kuruluğunu gidermek için meyve suyu, su ve benzeri sıvı içecekleri azar azar, yudum yudum için. Bu içecekleri tüketirken kamış kullanmayın. İhtiyacınız olduğu kadar sıvı tükettiğinizden emin olun. Ameliyat sonrası burunu etkileyecek ağız hareketlerinden uzak durun. Sert ve zor çiğnen gıdaları bir süre tüketmemeye özen gösterin. Ağzınızdaki kuruluğun yanı sıra dudaklarda oluşacak kuruluğu gidermek için hastalarımıza krem kullanmalarını tavsiye ediyoruz. 

Soru: Ameliyat sonrasında burna alçı atel ve plaster konuluyor. Bunların konulması şart mı?

Cevap: İşlemin ardından burnunuza konulan alçı atel ve plaster burnunuzun şekil alması ve korunması için önemli. Bu pansumanların bozulmamasına dikkat edin. Alçı atel ve plasteri doktorunuz 1 hafta içinde çıkaracaktır. 

Soru: Burnumun altına konulan tamponlar ne zaman çıkarılacak, çünkü sızıntılarla iyice ıslandı ve rahatsız oluyorum.

Cevap: Burnunuzun altına konulan küçük tamponlar kanama oldukça değiştirilecektir. 

Soru: Burundan sızan kırmızı sıvı normal midir?

Cevap: Burun estetiği ameliyatı sonrasında burnunuzdan hafif kırmızı ya da pembe şeklinde sızıntı olur. Bu durum endişe yaratmasın. Son derece normaldir. Normal olmayan ve doktora başvurmanızı gerektiren durum ise burnunuzdan gelen kan kıvamı ve rengindeki sıvıdır. 

Soru: Pansuman çıkarıldığında burnun görüntüsü nasıl olur?

 

Cevap: Pansuman çıkarıldığında burun ucu yukarı doğru olur. Birçok hastamız bundan endişelenir ve burun ucunun her zaman yukarı doğru olacağını zanneder. Burun ucundaki bu yükseklik iyileşme döneminde planlandığı pozisyona girer. Kesinlikle endişe edilmemelidir. Bu bir iyileşme ve burnun arzu edilen pozisyona oturması sürecidir. Ayrıca tamponlar çıktığı zaman burun ve çevre dokularda hafif renk değişikliği olacaktır. Şişme olacaktır. Bunlar da zamanla ortadan kalkacak sorunlardır. 

Soru: Tampon çıkarıldıktan sonra burnumu istediğim gibi temizleyebilir miyim?

Cevap: Tampon doktorunuz tarafından çıkarıldıktan sonra kulak temizleme çöpü ile günde 2-3 kez burnunuzu temizleyebilirsiniz. Nazik dokunuşlarla, hassas hareketlerle olmalıdır bu temizleme işlemi. Delikten yukarı doğru sokmadan temizleyebilirsiniz. 

Soru: Tamponlar çıkarıldıktan sonra burnumda tıkanıklık devam ediyor. Bu normal midir?

Cevap: Tamponların çıkarılmasının ardından burnunuzdaki tıkanıklık devam edebelir. Bu gayet olağan bir süreçtir. Eğer hapşırmak zorunda kalırsanız mümkün olduğu kadar burnunuzu incitmeden bunu yapmaya gayret edin. Hapşırırken, basıncı ağzınızı açarak azaltabilirsiniz. 

Soru: Tamponlardan sonra burun spreyi ve damlası kullanmak mümkün mü?

Cevap: Burun spreyi ve damlası kullanılmasını tavsiye etmiyoruz. 

Soru: Günlük yaşama ne zaman dönebiliyoruz?

Cevap: Pansumanlar alındıktan sonra günlük hayata, sosyal çevreye ve iş yaşamına kalındığı yerden devam edilebilir. Gerekirse hafif bir makyaj uygulanabilir. 

Soru: Sigara kullanıyorum. Ameliyattan sonra sigara içmemin sakıncası var mı?

Cevap: Ameliyat sonrasında sigara kullanımının yüzdeki kanlanma ve dolayısıyla iyileşme dönemini geciktireceğini sigara kullanan hastalarımıza özellikle söylüyoruz. Sigara kullananlarda şişlikler daha geç inmektedir. 

Soru: İyileşme döneminde özellikle hastalara bir tavsiyeniz var mı?

Cevap: Ellerinizi burnunuzdan uzak tutmaya ve burnunuzla sık sık temas kurup oynamamaya dikkat edin. Hassas bir süreçten geçiliyor. O yüzden olası el darbelerine maruz kalmamak için elinizi burnunuzdan uzak tutun. 

Soru: Ameliyattan sonra kıyafet seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar var mı?

Cevap: Bu konu önemli. Çünkü giyilip çıkarılırken burna dokunacak, sürtünecek şekilde dar yakalı kıyafetleri önermiyoruz. Düğmeli kıyafet giymeye özen göstermelisiniz. 

Soru: Burun estetiği ameliyatından sonra dişlerimi fırçalamamda sakınca var mı?

Cevap: Dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Ama lütfen üst dudağı yukarı kaldırmamaya çalışarak yapın bunu. Yumuşak diş fırçası kullanın ve sert diş fırçalama hakeretlerinden kaçının. Yavaş ve sakin bir şekilde fırçalayın. 

Soru: Operasyondan sonra güneşe çıkmamda sakınca var mı?

Cevap: Ameliyattan sonraki 1 ayda güneş ışınlarının direkt yüzünüze gelmemesi gerekiyor. Güneşten korunmanız lazım. 

Soru: Operasyondan ne kadar süre sonra egzersiz yapabiliyoruz?

Cevap: Burun estetiği ameliyatından sonraki 2 hafta boyunca kan basıncının artışına neden olan ağır egzersizlerden, sizi yoran günlük işlerden ve koşuşturmadan uzak durun, sık sık eğilmeyin. 

Soru: Gözlük kullanıyorum, estetik ameliyat olduktan ne kadar süre sonra gözlük kullanabilirim?

Cevap: Gözlük kullanan hastalar Burun Estetiği Operasyonu öncesi öncelikle göz doktoruna danışmalı. Operasyondan sonraki 2 ay boyunca gözlük kullanımı sakıncalı olabilmektedir. Biz hastalarımıza 3. ya da 4. günden sonra ihtiyaç duyulması halinde gözlük değil, lens takmalarını tavsiye ediyoruz. 

Soru: Doktor kontrollerini aksatırsak ne olur?

Cevap: İyileşme döneminin sağlıklı ve hızlı olması için mutlaka doktor kontrolünde olması gerekiyor. Doktor kontrollerini kesinlikle aksatmayın. Burnun iyileşmesinin normal sürecinde gidip gitmediği, herhangi bir sorun olup olmadığı doktor tarafından mutlaka takip edilmeli ve gerektiğinde müdahaleler yapabilmeli.

Bir Cevap Yazın