BURUN ESTETİĞİ, ÇENE ESTETİĞİYLE DAHA BAŞARILI

Yüz güzelliğinde burun estetiği ülkemizde en sık yaptırılan estetik cerrahi operasyonların başında gelmektedir. Burun estetiğinde başarı, doğal ve yüzle uyumlu, kişiye özel yapıda bir burun oluşturmaktan geçer. Burada hastanın beklentilerinin de gerçekçi olması gerekmektedir. Eğer ki hasta elinde bir fotoğrafla gelip, doktorundan “ben bu burnu istiyorum” diye ısrar ediyor ve bu burun yapısı hastanın yüz hatlarıyla estetik uyum içinde değilse o zaman başarılı bir ameliyat sonucundan söz edilemez. Bu nedenle yüz hatlarını dikkate alarak, yüzüne yakışan bir buruna sahip olmak, gerçekçi beklentiyi tarif eder.

Arzu edilen burun şeklinin oluşturulması için burun göz yapısıyla, yüzün genişliğiyle, yüzün uzunluğuyla, yüzün diğer hatlarıyla uyumu çok önemlidir. Önemli olan bir diğer nokta ise çene ile burun arasındaki ilginç bağlantıdır. Çene yapısı ve şekliyle uyumlu bir burun ucu kadın ve erkekte hasta memnuniyetini arttıran bir faktördür. Çene yapısı özellikle erkeksi bir yüzün ortaya çıkması için önem arz eder. Erkeklerin çene yapısı daha dolgun, biraz uzun ve hafif köşeli olduğunda, uç kısmı biraz öne doğru olduğunda yüz daha erkeksi ve sert bir ifadeye bürünür. Kadında ise durum biraz daha farklıdır. Sönük, kaybolmuş bir çene arzu edilen bir şey değildir. Üçgen ya da yuvarlık yapıya sahip, çok dikkat çekmeyen, çok sivri ve uzun olmayan çene yapısı kadın yüzü için makbul olandır.

BURUN ESTETİĞİ VE ÇENE ESTETİĞİYLE İLGİLİ BİLİMSEL ÇALIŞMA

Çene ucu ile burun, daha doğrusu burun ucu arasındaki ilişki, bu ilişkinin burun estetiği ameliyatlarından alınan sonuçların başarı düzeyini etkilediği, hasta memnuniyetini arttırdığı bilimsel çalışmalarla ortaya konulmuştur.

Konuyla ilgili tıp dünyasının prestijli yayınlarından olan Amerika Tıp Dergisi JAMA Facial Plastic Surgery yakın zamanda bir araştırmanın sonuçlarını yayımladı. Araştırmayı Yale Üniversitesi ve Verona Üniveristesi’nin işbirliğiyle burun estetiğinden en iyi sonucun nasıl alınabileceğine dair bir araştırma bu. Burun estetiği üzerine yapılan çalışma 11 yıl boyunca sürdürüldü. Araştırma burun estetiği ve çene estetiğinin kombine olarak yapılabilirliğinin daha etkili sonuçlar verdiğini ortaya koydu. Burun estetiği ve çene estetiği sonuçlarından elde edilen sonuçlar iki hat arasındaki ahengi ortaya çıkardı. Burun estetiği sırasında çene ucuna yapılan estetik operasyonun yüzdeki estetik görünümün uzun vadeli ve maksimum düzeye çıkardığı ortaya konuldu.

BURUN ESTETİĞİ TEK BAŞINA YETERSİZ KALABİLİYOR

Burun estetiğini tek başına yaptığınızda, en başarılı ve doğal görünümlü sonucu alsanız bile çene ucundaki orantısızlık, geride kalma, küçüklük durumunda yüz ifadesinde arzu edilen beklentiyi karşılayamayabiliyor. Muhteşem bir burun oluşumuna karşın hastada, nedenini çok da anlamadığı bir memnuniyetsizlik yaratabiliyor.

Bu araştırma 2002 ve 2004 yılları arasında burun estetiği ve çene estetiği aynı anda yapılan 90 hastanın 2013 yılına kadar takip edilmesiyle gerçekleştirildi. Geçmişe dönük incelemeleri mercek altına alındı. Hastaların yüzde 52’sinde burun estetiğiyle bebaber çene büyütme operasyonu, yüzde 48’inde de çene küçültme ameliyatı gerçekleştirildi. Çene operasyonları için vücudun başka bölgelerinden alınan yağın çeneye nakliyle ve silikon implantlar kullanılarak gerçekleştirildi. Bu kombine operasyonların sonuçlarının uzun vadede yüzün estetik görünümünü olumlu yönde belirlediği gözlemlendi. 90 hasta da iki operasyonun sonuçlarından memnun kaldığını belirtti.

BURUN VE ÇENE ARASINDAKİ AHENGİN SIRRI

Peki çene ucuyla burun arasındaki ilişki nasıl olmalıdır? Kadınlarda ve erkeklerde burun ile çene ucu arasındaki ilişki birbirinden az da olsa farklıdır. Öncelikle iki cinste de burun ucu ve çene ucu arasında hayali düz bir çizgi çizmeliyiz. Kadınların dudak bölgesi bu düz çizginin hemen gerisinde kalmalıdır. Çizginin dışına çıkmamalıdır. Erkeklerde de ise kadınlarınkinden biraz daha geride kalmalıdır. Ayrıca burun estetiğinde kadınsı ve erkeksi burun, yüz ifadesini belirleyen açılar vardır. Kadınlarda burun ucunun üst dudak ile yaptığı açı 95 ile 115 derece arasında olmalıdır. Erkeklerde ise 90-95 dereceleri arasında olmalıdır. Erkeklerde bu açı 95 derecenin üzerine çıkarsa ucu kalkık kadınsı bir burun ortaya çıkar. 90’ın altına düşerse burun ucu düşmesi diye tabir ettiğimiz estetik deformasyon ortaya çıkar. Yine kadınlarda 95 derecenin altında burun ucu estetiği erkeksi bir burun şeklini ortaya çıkarır. 115’in üzerindeki burun estetiğinde burun delikleri karşıdan bakıldığında açık bir şekilde görülür ve bu hiç arzu edilmeyen bir durumdur.

BURUN ESTETİĞİ YÖNTEMLERİ

Burun estetiğinde iki yöntem uygulanıyor. Kapalı ve açık burun estetiği ameliyatı yöntemleri. Hastanın burnundaki deformasyonun durumuna, yüz hatlarına ve hastanın beklentilerine göre hangi yöntem daha uygunsa o teknik ile burun estetiği ameliyatı gerçekleştiriliyor. Burun estetiği operasyonları ülkemizde çok sık yapıldığı için hekim tecrübesi, en doğal ve başarılı sonuçların alınması noktasında çok yol kat etti diyebiliriz. Hatta burun estetiği konusunda Türk estetik cerrahlarının yaptığı ameliyatlar ve aldığı sonuçlar dünya standarlarını yakaladı hatta üzerine geçti. Doğal, yüzle uyumlu, estetik hatlara sahip, burun estetiği yapıldığı anlaşılmayan, hasta memnuniyetini maksimum düzeye getiren sonuçlar alınmaktadır. 

Bir Cevap Yazın