Boyunuz ve Burun Estetiği arasındaki ilişki nasıl planlanmalıdır?

Türkiyenin en çok revizyon burun estetiği yapan doktorlarından Op.Dr. Bahadır Baykal’ın Burun Estetiğine bakışını bu makale de bulabilirsiniz.

Burun Estetiği Bahadır BaykalPek çok kişi haklı olarak, kendilerini mutsuz eden burun şekil bozukluklarını burun estetiği ameliyatları ile çözer. Bazı kişiler burunlarının büyük ve iri görünmesinden rahatsızdırlar. Bu aslında burun ameliyatı olmak isteyen pek çok hastanın ortak noktasıdır. Büyük bir burun, yüzün diğer özellikleri arasından rahatlıkla sıyrılıp dikkat çeker, yüzün tüm görünümünü baskılar ve gözleri, kaşları, elmacık kemikleri ya da dudakları görünmez kılabilir.

 

Sıklıkla karşılaştığımız bir diğer burun sorunu ise terminolojide “ski jumping nose” olarak adlandırılan, burun ucunun oldukça kalkık olduğu şekildir. Kayakla atlama yarışmalarında kayakçının atladıktan sonra kayağının yönünü yukarı doğru çevirmesiyle özdeşleşen bu durum aşırı kalkık burun ucuna benzetilir. Burun ucunun kalkık olduğu burun şekli bir dönem oldukça popular olmasına rağmen, son dönemlerde, hastanın boyuna bağlı olarak, yüz için çok tercih edilmemektedir.

Yine pek çok hasta, burun sırtındaki kemik ve kıkırdak çıkıntı konusunda sorun yaşar. Estetik cerrahide dorsal hump olarak (dorsal hump) adlandırılan, burun sırtındaki bu kemik ve kıkırdak  çıkıntısı özellikle profil görüntüsünde dikkat çekici olabilir.

 

Boy ve Burun Estetigi

 

Burnun, yüzle denge ve uyum oluşturması için rinoplastiden faydalanılmaktadır. Bu dengenin oluşturulması çok önemlidir. Ve tecrübelerim bana göstermiştir ki; burun estetiği ameliyatı öncesi hastanın boyu da dahil olmak üzere pek çok faktörü dikkate almak gerekmektedir. Sonuçta burnunuzun, yüzünüz ve genel görünümüzle ne kadar uyumlu olacağı oldukça kritik bir konudur.

Örnek vermek gerekirse;  kısa boylu ve minyon bir kişiye kalkık bir burun ucu yakışabilirken, burun delikleri çok dikkat çekeceğinden uzun boylu kişiler için uygun olmayacaktır. Bu nedenle ben, burun estetiği ameliyatı öncesi hastalarımın ameliyat ve tedavilerini planlarken, boy ve genel dış görüntüsünü de dikkate alıyorum.

 

Hastalarımıza neyin doğru olup olmayacağını anlayabilmek için, bütün olarak genel görüntüsüne de mutlaka bakmak gerekir. Burnunun çok büyük olduğunu söyleyen kısa boylu , minyon birine bakıp, asıl problemin çenenin küçük olmasından kaynaklandığını söylemekte mümkün olabilir.

 

Ya da diğer taraftan, uzun boylu bir hasta, küçük bir burun talebi ile gelebilir. Genel görüntü dikkate alındığında, bu hastalarda küçük bir burnun doğal durmama ihtimali konusunda hastayı doğru yönlendirmek gerekmektedir. İyi ve tecrübeli bir cerrah, burun estetiği ameliyatı öncesinde, muayenenizde tüm görüntünüzü dikkate alarak size yönlendirmelidir. Yüzünüzle birlikte, boyunuz, göz pozisyonunuz ve elmacık kemiği gibi tüm bu diğer faktörlerin doktorunuz tarafından analiz edilmesi, başarılı bir burun estetiği sonucu için çok önemlidir.

  

Rinoplasti sonrası yüz oranları

 

Burun yüzün genel görünümünde önemli rol oynayan , baskın bir yüz özelliğidir. Pek çok kişi estetik kaygılar, deformiteler ve / veya solunum problemleri  gibi burna ilişkin problem yaşamaktadır. Bu gibi sıkıntıları olan kişiler, burnun görünümü ya da işlevini iyileştirmek için rinoplastiden faydalanırlar.

 

Burun estetiği ameliyatı son derece güvenli ve etkili olması için,yıllar boyunca geliştirilmiş bir yöntemdir . Rinoplasti ile yüz özelliklerinin oranlarını düzenleyerek, tüm yüz estetiğini etkileyecek sonuçlara ulaşılmaktadır. Yüzün görünümünü değiştiren bir burun estetiği aslında yüz dinaminiğini de etkileyerek yüzdeki oranları da değiştirir.

 

Yüzde Denge ve Oran

 

Yüzdeki organların bir diğerine olan oranı ve simetrisi, yüzümüzün estetik görünümünü ciddi bir şekilde etkilemektedir. Birçok kişi ,yüzündeki kimi yapıların çok büyük, çok küçük, çok zayıf olduğunu düşünür. Bu oran ve denge sorunlarını gidermek için estetik cerrahiye ve bazen tamamlayıcı rinoplasti girişimlerine başvurulur.

Örnek vermek gerekirse; burun ebatlarında yapılacak değişiklik, gözlerin küçük ya da büyük görünmesine sebep olabilir. Eğer yüzünüzde proporsiyon ve simetri sorunu yaşıyorsanız, ameliyat öncesi muayenenizde bu konuyu mutlaka doktorunuzla konuşun ve konuyla ilgili doktorunuzun planını öğrendiğinizden emin olun.

 

Yüze uyumlu bir burun,yüzün genel görüntüsüne denge getirecektir. Pek çok kişi, burnunun yüzüne göre, çok büyük ya da çok küçük olduğundan şikayetçidir. Burun sırtındaki dorsal hump diye adlandırdığımız kemik ve kıkırdak çıkıntılarda yüzün proporsiyonunu olumsuz olarak etkileyebilmektedir.

 

Rinoplasti, burnun yüze uyacak şekilde, ebatlarının değiştirilebilmesi için mükemmel bir yoldur. Ve bu nedenledir ki, rinoplasti oldukça karmaşık bir ameliyat olarak kabul edilmektedir. Herkese uyan tek çözümün olmadığı ameliyatlardan birisidir ve her hasta için özel ameliyat planı gerektirmektedir. Cerrahın her hastaya  özel bir burun tasarlayabilmesi için, fonksiyonel ve estetik bakış açısını, bilgi ve deneyimiyle birleştirmesi gerekir. İyi bir performans ile yüze uyum ve denge getirilebilir.

 

Sonuçlarınızı Nasıl Tahmin Edebilirsiniz?

 

Ameliyat ile hedeflediklerinizin başarıya ulaşması için, cerrahların bir takım araçları vardır. Bu araçlardan en önemlisi doğal olarak: cerrahin tecrübesi. Konusuna hakim bir rinoplasti uzmanı, sizin ihtiyaçlarınız ve kendi önerileri konusunda sizinle rahat bir şekilde iletişim kurabilecektir.

 

Bir diğer araç ise bilgisayarlı tasarımdır. Bu teknolojiyi kullanarak, cerrah, hastanın tahmini dijital görüntüsünü yaratabilmektedir. Bu, doktor ve hasta arasında iletişimin daha kolay ve anlaşılır olmasının yanında, hastaya ameliyat sonucu hakkında da fikir edinecektir. Elbette bunun sadece bir ön görüntü olduğunu unutmamak gerekir, burun estetiği ameliyatı ile nasıl bir başarı yakalayabileceğiniz konusunda ciddi bir fikir verecektir ama nihai sonuçla aynısının olmasını beklemek doğru değildir.

 

Burun Estetiği Boyunuza OrantısıBeklentilerin Gerçekçiliği

 

Burun estetiği ameliyatı ile olağanüstü sonuçlara ulaşmak mümkündür ancak mucizeler beklemek ve burnununuzun, kafanızda resmettiğiniz burunla bire bir aynı olacağını düşünmek doğru olmayacaktır. Gerçekçi beklentileri ve net hedefleri olan hastaların rinoplasti girişimleri ve sonuçları başarılı olacaktır.

 

Ameliyat sonrasında hayal kırıklığına uğramamak için, beklentilerinizin ne kadar gerçekçi olduğunu araştırıp, doktorunuzla konuşun

İlk ameliyatlarında hayal kırıklığı yaşayan hastalar, sıklıkla revizyon burun estetiği ameliyatına yönlenirler ki bu ilk ameliyata göre daha zor, daha pahalı bir ameliyat olacaktır. Bazı hastalar için revizyon ameliyatlar gerçekten gerek şart iken, bazı hastalar ise, karşılayamadıkları gerçekçi olmayan beklentileri için ikinci bir ameliyat arayışına girerler. Bu gibi durumlarda ikinci bir ameliyat çözüm olmayacaktır.

 

Cerrahınıza Güvenin !

 

Burun estetiği ameliyatı sonrası yüzün tam olarak nasıl görüneceğini tahmin etmek mümkün değildir. Ancak başarılı ve deneyimli bir rinoplasti uzmanı, yüz oranlarını doğru değerlendirebileceği için, hedeflediğiniz sonuca ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

 

http://www.bahadirbaykal.com/burun-estetigi/

Bir Cevap Yazın