13 SORUDA BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI

Burun estetiği nedir?

Burun Estetiği ile alakalı bir çok soru soruluyor ve oldukça fazla merak edilen bir operasyon. Bu makale de bir çok sorunuz ile alakalı cevaplar bulabileceksiniz ve daha fazlası ile alakalı http://www.bulentcihantimur.com/estetik/yuz-estetigi/basit-burun-estetigi bu sayfayı ziyaret ederek bilgi alabilirsiniz.

Burundaki estetik ve sağlık açısından sorun teşkil eden deformasyonların tedavi edilerek düzeltilmesi ve yeniden şekillendirmesine burun estetiği denir. Burun estetiğine tıbbi literatürde rinoplasti denmektedir.

Burnun önemi nedir, kişinin yüz güzelliği ve sağlığı için neyi ifade eder?

İnsan yüzünün tam ortasına konumlanmış burun, estetik açıdan bütün yüz ifadesine yön veren bir organımızdır. Mükemmel bir uyum ve hatlara sahip yüzde orantısız bir burun yapısı bütün yüz güzelliğini gölgeler. Yüze negatif bir ifade katar. Bu da kişinin ruh sağlığını olumsuz etkilemektedir. Kendini beğenmeme ve özgüven sorunu ortaya çıkmaktadır.

Diğer taraftan vücudumuza giden oksijenin miktarı sağlıklı hava kanalları olan burun sayesinde belirlenmektedir. Burun eğriliği olan, hava kanallarının açısı daralmış bir burun yapısında yeterince nefes alımı kısıtlandığı için ciddi sağlık problemleri ortaya çıkabilmektedir.

Burun, ayrıca koku alma duyumuzdur. Bu fonksiyonun yanı sıra ses tonumuzu belirlemede önemli bir role sahiptir. Yani, ses tonu, koku alma, nefes alma ve estetik açıdan kaderimize yön veren bir organımızdır burun.

Burun estetiğinin amacı nedir?

Burun estetiğinin amacı, hastanın yüzüyle uyumlu, sağlık açısından fonksiyonları tam, doğal görünümlü, estetik oranlara sahip bir burun yapısının oluşturulmasıdır.

Bu ameliyat ile burunda ne gibi değişiklikler yapılabilir?

Burun estetiği ameliyatı ile hastanın burun kemeri ya da burun ucunun şekli yeniden oluşturulabilir. Küçük burun büyütülebilir ya da büyük burun küçültülebilir. Burun delikleri geniş ise daraltılır. Üst dudak ile burun arasındaki açı daraltılabilir. Burun ucu uzaması durdurulabilir.

Burun estetiğinde operasyon süreci ve sonrasını etkileyen faktörler nelerdir?

Burun estetiği ameliyatını etkileyen birçok faktör vardır. Bu faktörler ameliyat sırasında operasyonun gidişatını ve sonuçları, iyileşme dönemini etkileyen faktörlerdir. Bu faktörleri şöyle sıralayabiliriz:

Burun ucu cildinin kalınlığı ya da inceliği,

Burun kıkırdaklarının zayıf olması,

Yüz ile burun arasındaki açı değerlerinde ciddi orantısızlıkların varlığı,

Hastanın yaralarının geç ya da kötü iyileşmeye yatkın olması,

Ameliyat sonrasındaki iyileşme dönemi için doktor tavsiyelerine uyulmaması,

Önceden burun operasyonu geçirilmesi.

Başarılı bir burun estetiği operasyonu geçirmek istiyorum. Başarılı bir burun estetiği operasyonu sonucu nasıl olur?

Burun estetiği her yüze özel sonuçlar verir. Her yüz parmak izi gibidir. O nedenle burun estetiğinden alınacak sonuçlar o yüzle uyumlu olmalıdır. Her burun şekli her yüz ölçüsüyle örtüşmeyebilir ve sonuçlar hasta açısından şikâyet konusu olabilir. En başarılı burun estetiği sonuçları, kişinin yüzüyle uyumlu ölçülere sahip, doğal görünümlü, estetik operasyon geçirdiği anlaşılamayan, gözleri ve bakışları ön plana çıkaran burun planlamasının hayata geçirilmesiyle elde edilir.

Burun estetiği ameliyatı zor bir ameliyat mıdır?

Burun estetiği ameliyatı ülkemizde en sık yaptırılan estetik cerrahi operasyonların başında gelmektedir. Ülkemize özgü kemikli, iri, yüzle çoğu zaman uyumsuz bir burun yapımız var. Ve en çok şikâyetçi olduğumuz organımız da burnumuzdur. Çünkü insanlarımız burun yapılarını çoğunlukla sevmemektedirler.

En çok yaptırılan bu estetik operasyonun belirli standartları yoktur. Bunu bir by-pass ameliyatı olarak düşünümeyiz. Çünkü yukarda belirttiğimiz nedenlerden dolayı her hastanın yüz ölçülerine ve burun yapısına dikkat ederek burun estetiğini gerçekleştiririz. Hastanın yüzünün şekli, büyüklüğü, çene yapısı ve pozisyonu, elmacık kemiklerinin durumu, dudak yapısı, gözlerinin birbiriyle olan uzaklığı ve gözlerin büyüklüğü, kaş yapısı ve pozisyonu, kısaca yüzün bütün ayrıntısı düşünülerek burun yeniden oluşturulur. Yani kişiye özel bir çalışma gerekir. Estetik ve fonksiyonel açıdan önemli ve karmaşık bir organ olan burnun yeniden oluşturulması da en zor estetik operasyondur.

Bu yüzden burun estetiği operasyonu tam bir disiplin ve dikkat içinde gerçekleştirilmelidir. Ameliyat öncesi de hazırlıkların da tam olması gerekir.

Burun estetiği ameliyatım ne kadar sürer?

Burun estetiği ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ortalama 1-2 saatte bu ameliyat tamamlanır.

Ameliyat olacağım ama korkuyorum, korkumun nedeni ameliyat sırasında acı duymak. Bu operasyon sırasında acı duyuyor muyuz?

Genel anestezi altında gerçekleşeceği için ameliyat sırasında hasta herhangi bir ağrı ya da acı duymaz. Ameliyat sonrasında ilk iyileşme evresi içinde duyulabilecek hafif ağrılar, biz estetik cerrahların verdiği ağrı kesicilerle önlenerek, hastalarımızın daha konforlu bir iyileşme dönemi geçirmesi sağlanır.

Burnumdan nefes almakta güçlük çekiyorum, dışardan görüntüsünde eğrilik gibi hiçbir sorun yok. Acaba başka bir sorun mu var burnumda?

Burnun dış görüntüsü bazen yanıltıcı olabilir. Küçük yaşlarda düşme, çarpma gibi burnunuza darbeler almış olabilirsiniz. Bazen burnun dış görüntüsünde eğrilik olmasa da iç yapısında eğrilikler olabilmektedir. Bu da nefes almanızı yaş geçtikçe daha da güçleştirir.

Burun estetiğinde üst ve alt yaş sınırı var mıdır?

Burun estetiğinde alt yaş sınırı kadınlarda 17, erkeklerde 18’dir. Bunun nedeni ise, kadınların gelişimini erkeklerden daha erken yaşta tamamlamasıdır. Bu yaşlarda burundaki kemik ve kıkırdak dokusu gelişimini tamamlamış oluyor. Eğer daha erken yaşlarda ameliyat gerekiyorsa hastanın nefes alma sorununun sağlığını ciddi bir şekilde etkilemesi gerekiyor. Ayrıca kaza ve yaralanma durumlarında da burunda oluşan çökmeler, deformasyonlar alt yaş sınırına bakılmaksızın operasyonla düzeltilebilir.

Burun estetiği operasyonunda elde ettiğimiz birikim ve tecrübe üst yaş sınırında bir limiti söz konusu kılmıyor. Hasta ileri yaşlarda da eğer burnundan memnun değilse burun estetiği operasyonuyla doğal, estetik bir buruna kavuşabilir.

Eşim burun estetiği ameliyatı olmak istiyor ama erkeklerde burun estetiği ameliyatı kadınsı bir yüz ifadesine neden olur mu?

Yüz güzelliği denilince ilk akla gelen kadın yüzünün güzelliğidir. Dolayısıyla burun estetiği ameliyatını en çok yaptıran da hala kadınlardır. Ancak erkeklerde de son yıllarda burun estetiği ameliyatı hızla yaygınlaştı. Erkek ve kadın yüzünün güzelliği birbirinden farklı olduğu için bu yüz tiplerine gidecek burun estetiği oranlarının da temel standartları vardır. Örneğin kadınlarda sırt kısmı hafif aşağı doğru kavisli burun yapısı ideal olandır. Erkekte ise burun sırtının düz olması tercih edilir. Burun ucuyla üst dudak arasındaki mesafe de çok önemlidir. Bu açıda ölçü kaçırılırsa erkek yüzünde kadınsı bir burun yapısı ortaya çıkar. Çünkü burun ucu burun estetiğini belirleyen temel bölgedir. Kadınlarda burun ucunun dudakla olan mesafe 95 derecenin üzerinde olması gerekirken, erkeklerde bu açı 95’in altında olmalıdır. Aksi takdirde kadınsı bir burun formu elde etmiş olursunuz. Ayrıca burun ucunun çeneyle olan ilişkisi erkeklerde yine önemli bir ayrıntıdır. Burun ucu ile çene ucu arasına hayali bir düz çizgi çizdiğinizde erkeklerin dudakları bu çizginin biraz gerisinde kalmalıdır. Uç kısmı, genişliği, uzunluğu ve sırtı iyi planlanmış burun erkeğin yüz yapısında son derece doğal ve etkileyici durmaktadır.

>Burun estetiği olmak istiyorum, birçok yöntem var. Ancak hangisini olacağım, nasıl uygulanıyor bu yöntemler?

Burun estetiğinde iki farklı teknik uygulanır. Açık yöntem, kapalı yöntem. Burunda yapılacak revizyonlara göre tekniklerden biri tercih edilir. Ancak genellikle hastanın yüzünü güldürecek açık ameliyat tekniğini uyguluyoruz. Çünkü burnun her noktasına müdahale imkanı veren bir yöntem. Burun estetiği ameliyatları genel anestezi altında gerçekleştiriyoruz. Açık ameliyat tekniğinde burnun iki deliğini birleştiren dokuyu keserek ameliyat yapıyoruz. Şekil bozukluklarını, nefes almayı güçleştiren eğrilikleri bu teknikle rahatlıkla tedavi edebiliyoruz. Kesiler özel estetik dikişlerle izler fark edilmeyecek şekilde kapatılır.

Kapalı ameliyat tekniği ise burun deliği içinden yapılan kesi ile gerçekleştirilir. İz, burnun içinde kalır. Bu yöntem önemli bir cerrahi tecrübe gerektirmektedir.

Eğer tüm bu bilgiler dışında bilmek istedikleriniz var ise http://www.bulentcihantimur.com/estetik/yuz-estetigi/burun-estetigi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Lütfen sorularınızı iletmekten çekinmeyin. Sağlıklı günler dileriz.

Bir Cevap Yazın